Sebeos írja a Heraclius történetei-ben:
kitalaltkozepkor.hu
Antiochus országlásának tizennegyedik évében a pártosok lerázták a macedónok igáját és az authaliták királyának fia lett királyuk, kinek nemsokára Kelet- és Észak-Ázsia minden népei meghódoltak... Ezek a pártusok fejedelmei, akik atyjuknak - Arszáknak - halála után uralkodtak Báhlban a kusokon. Az első pártus királynak - Arszáknak - négy fia volt, akik között felosztotta hatalmas birodalmát. Az elsőnek adta az authaliták (hunok) országát, a másodiknak az indusokét, harmadiknak a pártusokét-perzsákét, negyediknek az örményekét. Arszák 130 évig élt, és uralkodott 56 éven át. Halála után a fia, Arszák uralkodott a pártusokon a Kus ország Báhl fővárosában. (Eszerint az Arszakidák euthalita/eftalita/fehér hunok voltak.)
Kr.e. 275
|
Az ókor legnagyobb szabadságharcával az avarok Arszák vezetésével felszabadítják magukat. Aparda (Parda) néven új birodalom alakul. (Pártos Birodalom). Arszák fiai az avar, hun, perzsa és örmény Arszakida dinasztiák megalapítói lesznek.
|
PV
|
Pártos Birodalom
|
Kr.e. 260
|
Nagy Arszák, az Arszakida dinasztia alapítója a daha-hunok vagy szkíták aparna ágából.
Al-Biruni az Arszák dinasztiát, a Pártos Birodalom királyait a Chorezm királyi dinasztia családfájából vezeti le. Strabo pedig ezt mondja: ...a Pártos Birodalom Arszák dinasztiájának megalapítói azok a dahák voltak, akik a Miótisz-tó (Aral-tó) mögött, az Oxus folyásánál laktak.... Ezek szerint a dahák ott laktak, ahonnét az Oxus-menti „szkíták kincsestárának” csodás aranytárgyai elõkerültek. Láthatjuk tehát, hogy a fehér-hunoknak (heftalitáknak), majd dák-dahának és végül magyarnak is nevezett pártosok, a Pártos Birodalom megalapítói, joggal nevezték magukat pártosnak, hiszen elváltak, elkülönültek az anyanemzetségtõl egy világpolitikai hatalom formálásának érdekében, de a régi helyen maradottaknak éppúgy uralkodói maradtak, mint a volt Perzsiában lakozóknak.
Igen fontos hangsúlyozni azt, hogy ez a politikai és katonai egység pontosan abban az idõben jött létre, amikor egész Európát, egyiptomi Afrikát és majdnem egész Anatóliát az erõszakra és a népek elnyomására épült Római Birodalom uralja. És Róma Kelet felé szándékozik birodalmának határait kiszélesíteni.
A pártos királyok.....felépítették az összes megrongálódott sumér várost. A „Fénytisztelõ, régi, mágus” vallást követték, melynek „Vatikánjául”, vagyis a tudás központjául Sippar városát tették meg, és valóban vallási és tudományos központtá fejlesztették azt, a már sok ezer éves csillagvizsgálóval együtt. Egybefogták a nagy, hatalmas magyari nemzetséget és 500 év alatt olyan kultúrát fejlesztettek ki, hogy mûvészetük Bizánc mûvészetének forrása lett. A Pártos Birodalom ötszáz éves létezésének rendszeres és igazságos módszereinek segítségével alakult ki a magyari népekben egy oly hatalmas nemzeti öntudat, mely a népi egybetartozás érzetében valóban összeötvözte azokat a népeket, melyeket eddig szkíta néven ismertünk. De a harcmodor, a hadvezetés intelligenciája is beletartozott ebbe a hagyományba, és kérem az olvasót, hogy a hadseregszervezés, stratégiai és taktikai hadvezetés tekintetében ismerje el legalábbis egyenrangúnak a pártosokat, mert a történelmi események azt bizonyítják, hogy Róma nem bír a Kelettel, mert keleten az egyetlen hatalom a Pártos Birodalom.
|
CSL
BJ2
367.o.
369.o.
|
Pártos Birodalom
|
Kr.e. 256
|
Sebeos írja a Heraclius történetei-ben:
Antiochus országlásának tizennegyedik évében a pártosok lerázták a macedónok igáját és az authaliták királyának fia lett királyuk, kinek nemsokára Kelet- és Észak-Ázsia minden népei meghódoltak... Ezek a pártusok fejedelmei, akik atyjuknak - Arszáknak - halála után uralkodtak Báhlban a kusokon. Az elsõ pártus királynak - Arszáknak - négy fia volt, akik között felosztotta hatalmas birodalmát. Az elsõnek adta az authaliták (hunok) országát, a másodiknak az indusokét, harmadiknak a pártusokét-perzsákét, negyediknek az örményekét. Arszák 130 évig élt, és uralkodott 56 éven át. Halála után a fia, Arszák uralkodott a pártusokon a Kus ország Báhl fõvárosában.
(Eszerint az Arszakidák euthalita/eftalita/fehér hunok voltak. A szerk.)
A történelemírás igyekszik egy hatalmas birodalomnak feltüntetni macedón Sándornak 13 évig tartó terroruralmát, és „nagy” jelzõvel is ellátják, de az 500 éven át békében és jólétben létezõ Pártos Birodalom történetét egyszerûen kihagyják. Meg sem emlékeznek róla. A kivételek egyike José Pijoan mûvészettörténész, aki így ír a pártosokról:
Dárius és (Nagy) Sándor utódainak igen sok fáradságába és erõlködésébe került Ázsiában az aqueménida (perzsa) királyok hatalmát fenntartani. Antiochus és a Szeleucidák valamivel jobbak voltak, de Antiochiában laktak és egyetlen ambíciójuk az volt, hogy Szíria uralkodói maradhassanak. Baktriából indult el az önállóságra való törekvés, a Káspi-tenger keleti oldaláról indult el a Pártos Birodalom megalapítása, mert õk sohasem ismerték el a szíriai uralkodókat és Kr.e. 256. évtõl kezdõdõen, az Arsakidákkal, hatalmuk minden gátlás nélkül növekedett. A Pártos Birodalom határául Augustus római császár ismerte el az Eufráteszt, és ugyanõ ajánlotta utódainak, hogy ezt ne lépjék át. A klasszikus írók úgy emlékeznek meg a Pártos Birodalomról, mint az egyetlen hatalomról, mely Rómával szembe tud szállni, de emellett elismerik a pártosok lovagiasságát is. Állandó hadseregük a királyi gárda volt. Lovasaik félelmetes nyilazók. De amikor a római légiók elõnyomultak, szembe találták magukat egy ettõl teljesen különbözõ lovassággal, ahol a lovas is és a ló is páncélozva volt, a lovasok így kopjával és dárdával felszerelve áttörhetetlen falként zárták el a római légiók elõnyomulását, míg hátul a könnyû lovasság nyílzápora lehetetlenné tette a visszavonulást. Igy pusztították el a rómaiak seregeit. Öt évszázadon keresztül a Pártos Birodalom nemcsak az Eufráteszig terjedõ területeket uralta, hanem a szíriai sivatagig kiterjesztették hatalmukat a pártos királyok. Az ásatások sok városukat hozták napvilágra. Erõdített városuk volt pl. Hatra, de Kis, Babilon, Sippár, Uruk pártos építkezéseit és palotáit is feltárták. Mûvészetükben egy egészen új stílust hoztak be, mely alapját képezte a bizánci díszítõ mûvészetnek, és abból úgy emelkedik ki, mint egy elháríthatatlan lelki megnyilatkozás.
Azért ismertetem így, nem magyar, hanem idegen forrásadattal a Kr.e. 256-tól 500 éven át - mint Sebeos mondja - egész Kelet- és Észak-Ázsiát uraló Pártos Birodalmat és annak történetét, mert a magyari népeknek ez az 500 éves közel-keleti, ázsiai és - majd mint látjuk - kárpát-medencei egyesített hatalma hozza létre - a még nagyobb szorongattatások idején - az Álmos-Árpádi magyarság összeötvözõdését.
A Pártos Birodalom nyugati és keleti határait minden régi író megjelöli, említve az Eufrátesz és Indus folyókat, de északi határait senki sem tudta megmondani. Ez a legjobb bizonyítéka annak, hogy a Fekete-tenger-Káspi-Aral-térségben és ettõl északra települt és az ellenségek által sarmata, szaka, baktriai, euthalita, hun, massagéta, jazig, kimmer, pártos - gyûjtõnéven - szkítának nevezettek mindnyájan alkották és hozták létre Róma egyetlen ellenfelét, a Pártos Birodalmat.
A történelmi események azt mutatják, hogy amikor a perzsák (Dárius és utódai) a tõlük északra lévõ szkíták ellen harcoltak, akkor a KU-MAH-GAR-RI-ES-MA (nagy, hatalmas nemzetség földje) hatalmas nemzetséget három királyi központ irányította. A nagykirály - a zöldhalompusztai aranyszarvas figyelmeztetése szerint - a Kárpát-medencében székelhetett (C1), és a Pártos Birodalom létrehozásával Baktria-Oxus Bál városába költözött (C3). A (C2) a kaukázusi Magyarország volt.
|
BJ2
364.o.
|
Pártos Birodalom
|
|
A Larousse Memo 1993 magyar kiadása is megemlékezik a pártusokról egy hevenyészett szócikkben. (212.o.)
...A szkítákkal rokon nomád pártusok az elsõ évezred során telepednek meg Irán északkeleti részén. Kr.e. 250 körül Arszakész megalapítja az Arszakida uralkodóházat. A Kr.e. II. szd-ban a pártusok, a rómaiak támadása következtében meggyöngült Szeleukidák rovására kiterjesztik hatalmukat Iránra, valamint Mezopotámiára. Kr.e. 53-ban az Orodész vezette pártusok a karrhai (carrhaei) ütközetben gyõzelmet aratnak a római seregek fölött, és Antiochiáig, ill. Jeruzsálemig nyomulnak elõre. Noha a dinasztikus belvillongások megosztják a birodalom erõit, a pártusok és Róma közötti harcok tovább folytatódnak. Kr. u. 63-ban megegyezés születik, melynek értelmében Armenia trónjára Arszakida uralkodó, Róma vazallusa kerül. A II. szd-ban Traianus elfoglalja Armeniát, Mezopotámiát és Asszíriát, de a Pártus birodalmat nem sikerül leigáznia. 224-ben a Szászánida Ardasir legyõzi és megöli IV. Artabanosz (Artabán) királyt, és ezzel véget vet a pártus dinasztia iráni uralmának. ....
Ugyanez a mû közöl egy töredékes Arszakida királylistát görögös átiratban általában vett görög és latin szerzõkre hivatkozva (259.o.), Roman Ghirshmantól (RG) a késõi Arszakidákra vonatkozó adatokat vettem át, az utolsó oszlopban Bakay Kornél királylistája olvasható (BK 208.o.):
|
|
|
Kr.e. 250
|
Azt a hatalmas arányú s világtörténeti következményeket maga után vonó háromszáz éves küzdelmet, amit Kr. e. 50-tõl Kr. u. 250-ig a Káspi-Mediterránum akkor már 2000 éves „szkíta” világa folytat Kína és Róma keletrõl-nyugatról egyidõben fellépõ nyomásával szemben, a maga globális egészében, és nem külsõ, hanem belsõ „turáni" szemléletben és elõadásban még nem írta meg senki. Errõl a világról, amelyet a 2000 esztendõs történet végén egy tíz emberöltõn át folyó makacs küzdelemben kelet felõl Kína, nyugat felõl Róma morzsol fel, nincs egységesen és centrálisan felépített kép, amely kidomborítaná, hogy a macedóniai Nagy Sándor kérész-életû ázsiai „világbirodalmának” széthullása és a macedóniai satrapák elkergetése után Kr.e. 250-ben újraszervezkedõ Káspi-mediterrán világ, a tenger keleti régiójában ezidõben újraszervezkedõ hun királyság, a tenger déli-délnyugati régiójában ugyancsak ebben az idõben újraszervezkedõ avar-úz királyság („Parthia”), és a tenger nyugati régiójában, a Dél-Kaukázus - Kur - Araxes vidékén újraszervezkedõ szabir királyság (az ún. „Scythia”) ugyanazon fajhoz tartozó és azonos eredetû rokonnépek világa volt.
|
PV
28.o.
|
Szabiria,
Pártos Birodalom
|
kb. Kr.e. 250
|
A IV. szd. végén Belsõ-Ázsia déli és keleti része a görög-macedón birodalom, majd a Nagy Sándor által meghódított terület ázsiai részén kialakult Szeleukida állam része lett, de kb. Kr. e. 250-ben a belsõ-ázsiai szatrapiák kisiklanak a Szeleukidák kezébõl. A dél-türkméniai pártus törzsek szabadságharca (amelynek élén a pártus-dahák vezérei, Arsak és Tridatész, két testvér, állott) a pártus birodalom megalakulására vezetett.
... Korezm továbbra is független maradt. Sõt, mi több, az Arszakida monarchia kialakulásának korai szakaszában éppen Korezm áll annak a mozgalomnak a háta mögött, amelyet a Dél-Türkménia pártus lakói a perzsák ellen indítottak. Ugyanis az Arszakidák Choszrov legendás fia, Ask (Arszak) révén családfájukat szintén Szijávus-ra vezették vissza. Ez arra mutat, hogy az Arszakidák és a korezmi Szijávusidák uralkodóháza között közvetett dinasztikus kapcsolatok álltak fenn. Sztrabón szerint az Arszakida királyság megalapítói a daha parnok voltak, akik Korezm mögött a Jaxartes alsó folyásánál laktak. Tehát az Arszakida-államot megalapító két testvér személyében az Aral-tó menti dahák vezéreit kell látnunk, akik Korezmtõl kezdetben bizonyos mértékig függésben voltak. A pártusok a Tedzsen medencéjébe települtek át és felkelésüket a masszagéta szövetség segítségére támaszkodva indították meg. Természetesen az Arszakida hatalom gyors növekedése megváltoztatta a Korezmmel fennálló kölcsönös kapcsolatuk jellegét, de ez nem kisebbíti azt a szerepet, amelyet Korezm, mint a makedonellenes mozgalom központja játszott.
|
NGY
42.o.
|
Korezm
|
Kr.e. 247
|
Pártus Birodalom alapítása. Indiától Palesztináig terjed.
Szkita-pártus-hun-avar etnikai folytonosság
|
CSL
|
Kaukázus, Georgia, ÉK Törökország.
|
BJF I./116.o.
(A pártusok nyelve)
A pártusok uralma az az idõszak, mely a sumér nyelvi és faji örökségre fényt vethetne s éppen ezért sem származásuk, sem nyelvük eddig kiderítve nincs. A szakirodalom egyszerûen hellenizáltnak jelenti ki õket. Azt a tényt azonban elfelejtik megírni, hogy innen válnak ki azok az avarok, akik a Dontól az Ennsig terjedõ területtel a Duna-medencét is uralják 300 éven át s akikrõl meg van állapítva, hogy azonos nyelvet beszéltek a 896-ban ide érkezõ úgynevezett honfoglaló magyarsággal.
De, ha az avarok nyelve azonos a magukat magyarnak nevezett honfoglalók nyelvével, akkor ennek a „magyar”-nak nevezett nyelvnek a segítségével megtalálható:
1. az avarok elõbbi hazájának - Pártus-Honnak a nyelve,
2. a pártus rovásírásos feliratok a hun-magyar-szkíta írásrend szerint olvasandók,
3. lévén ezen honfoglaló magyaroknak a szabir törzs az uralkodó ága - akkor a pártus-szabir nyelvnek is egyeznie kell,
4. a szabirok azonosak a subur-subarokkal, akik sumérul beszéltek, tehát a magyar nyelvnek azonosnak kell lenni a sumérral is.
Vizsgáljuk meg a királyi szkíta vonal bizonyítási lehetõségeit is.
Eusebius és Syncellus szerint Babilónia elsõ 86 uralkodója káldeus és méd volt. Mivel õs-babilon-nyelve sumér, tehát akkor ezek a káldok és médek szintén sumérul beszéltek, éppen úgy, mint a subar-szabirok is. Mivel a sarmaták a médekbõl válnak ki, akkor az õ herodotosi sarmata-szkíta nyelvüknek azonosnak kell lennie a méd-sumér nyelvvel is. A sarmaták viszont a királyi szkíták, hiszen az õ földjük az egész Európában az egyetlen terület, amit királyinak neveznek. ... Babilon egykori uralkodó népe északra került és földjét mat-ma-da-a - nak hívta. Ebbõl lett a méd elnevezés. - Ennek a népnek egy része a Kaukázus fölött telepedett le és új hazájukat - régi hatalmasságukra való emlékezéssel - „királyi föld”-nek nevezték el (sar-mata). Annak ellenére, hogy a görögök sarmata-nak, a rómaiak pedig rex-alan-nak nevezik õket - a nevek mögött valójában az õs bábeli sumér nép él.
|
|