1793. június másodikán viszont már Claviére-t is letartóztatják. Gyanúsak a pénzügyi társaságok. A spekuláció iszonyatos szó, a népellenes üzelmek szinonimája.
Claviére majdnem hét hónapot tölt a fogságban. Hallotta a börtönben, mi lett egykori barátaival: Brissot-t októberben lefejezték; Roland novemberben öngyilkos lett a roueni úton, amikor megtudta, hogy feleségét kivégezték. Nemsokára Condorcet is megmérgezte magát. Dumouriez átállt a királypártiakhoz. December tizennyolcadikán megkapja a vádiratot: sikkasztás, spekuláció, közpénzek külföldre csempészése, levelezés a királypártiakkal. Beugnot gróf, aki három másik fogollyal együtt a cellatársa volt, emlékirataiban elmeséli Claviére tragikus végét. „Eljött az idő, amikor bezárják a cellákat; minket is becsuktak a sajátunkba. Valamennyien lefeküdtünk és elaludtunk, mert az ember még ilyen helyen is képes aludni. Egy órája alhattam talán, amikor Lamourette kiáltására ébredtem: - Claviére! Mit tett, maga szerencsétlen? - és ekkor tisztán hallottam a két borzalmas hangot, a haldokló ember hörgését és az ágyról a kockakövekre csöpögő vért. Most mit tegyünk? Nem tudunk segítséget hívni, cellánk ablakával szemben csak az Igazságügyi Palota átjárójában fénylik egy lámpa ... A halálnem, amit választott, hihetetlen bátorságra vall. A priccsen fekve bal kezével tartotta a tőrt, ott, ahova szúrni akart, jobb kezével pedig addig ütötte, míg a szívéig nem ért, és közben föl sem jajdult... A bíróságon azonban már várakoztak az eszelősek, hogy perében tanúskodjanak. Mondják, hogy Claviére öngyilkos lett. Nem akarják elhinni, és eljönnek a börtönbe, hogy meggyőződjenek. Meglátják a holtat, és ekkor borzalmas szitkokat ontva a hitszegőre, aki megfosztotta őket a kivégzés örömeitől, dühödten nekirontanak, és kézzel-lábbal vágják-rúgják a véres tetemet. Emberevők tánca nem lehetett szörnyűbb eme jelenetnél, így halt meg Claviére, a köztársaság első pénzügyminisztere." Delessert bankár szerencsésebb volt: egyszerűen ottfelejtették a Conciergerie kórházában! Thermidor kilencedikén szabadult. Batz báró packázott a Konventtel, és sikerült megúsznia a terrort.
A szüntelen háborúskodás és az angliai kereskedelmi kapcsolatok megszakadása nem kedvezett a gazdasági feltételeknek. Alakult néhány segélyegylet jégverés és tűz ellen, amelyek észrevétlenül, minden felhajtás nélkül tevékenykedtek, de életbiztosításról szó sem lehetett. Laplace, a nagy matematikus és fizikus 1812-ben mégse riadt vissza, hogy a Valószínűségek analitikus elmélete című munkájában elismerő szavakat írjon a biztosításról: „Azok az intézmények, amelyekben a polgárok elhelyezhetik tőkéjüket, és lemondva jövedelmük csekély részéről biztosíthatják családjuk létét olyan időkben, amikor vélhetőleg nem tudják fedezni szükségleteiket, erkölcsi szempontból rendkívül előnyösek, mivel természetük legszebb hajlamait erősítik meg. A kormánynak bátorítania, a bajban támogatnia kell őket." Napóleont ugyan nem érdekelte a biztosítás, mégis biztonságba akarta helyezni személyi pénztárát. IS 15-ben tekintélyes összeget akart bízni „a legszigorúbb tisztességre, a legpróbáltabb diszkrécióra, a legfeddhetetlenebb becsületre". Hívatta Laffitte-ot. Jacques Laffitte, a nagy bankár, megjelent. Napóleon kinyitott egy fiókot, bankjegyekben leolvasott a híres bankárnak nyolcszázezer frankot, közölte vele, hogy értékes éremgyűjteményét már kivitette a kocsijába, éjszaka pedig küld neki hárommilliót aranyban. Laffitte leült a császár íróasztalához, tollat fogott és nekikészülődött az írásnak.
Nincs szükségem nyugtára - tette hozzá a császár.
Tudom - felelte Laffitte -, de én meghalhatok.
Engem pedig elfoghatnak, és ha megtalálják nálam a nyugtáját, az kompromittálja önt. Ezt pedig nem akarom.
Laffitte végül nem írt nyugtát. Napóleon halála után azonban, amikor az ősszeg nem volt elég, hogy végrehajtsák a császár végrendelkezését, a bankár hozzácsapott még hétszázezer frankot. XVIII. Lajos se kedvelte jobban á biztosítást, mint Napóleon. Főleg az életbiztosítást nem állhatta, mert az mindig sok bajjal járt, kormánya viszont jó szemmel nézte a tűzkár elleni kölcsönös segélyegyleteket. Több ilyen társaság született a Restauráció első éveiben. Boldog idő ez a biztosítóknak, hiszen megjelennek az első, robbanásgyanús gőzhajósok.
GIRARD ÚR ISMERŐSEI
Térjünk vissza azonban Jacques Laffittehoz, aki 1818-ban részt vett a vidéki kölcsönös segélyegyletek megalapításában is. Az 1830-as forradalom előtérbe tolja a Királyi Biztosító két igazgatósági tagját: Jacques Laffitteot és Casimir Periért. Szalonjaikban találkozik az ellenzék. Július 29-én, a forradalom kellős közepén, Jacques Laffitte a veszéllyel dacolva a városházára viszi az orléansí herceget (a leendő Lajos Fülöpöt), és az erkélyen beletaszítja La Fayette karjaiba. A kezdetben tétova tömeg megéljenzi őket. Augusztus elsején Laffitte és Casimir Périer létrehozzák az ideiglenes kormányt. Jacques Laffitte politikai karrierje egy évig tart. A júliusi forradalom súlyos pénzügyi válságot okoz, amelynek ő az egyik első
áldozata. Csak Lajos Fülöp személyes beavatkozása menti meg a csődtől. Lendülete azonban megtörik, hiába próbálja visszahódítani a szerencsét 1832-ben tőrvény teszi tehetővé a „helyettesítési biztosítást". A biztosító helyettest állított a sorköteles ifjúnak, vagy fizetett neki annyit, amiből helyettest „vásárolhatott" magának. Rendkívüli sikere volt, és 1872-ig folyamatosan működött, amikor aztán törvény tette kötelezővé a katonai szolgálatot.
1840. június huszonkettedikén, évente 618 frankot felszámítva, húszezer frankra biztosította magát egy híres író. Kijelentette, hogy „semmiféle súlyos betegségben vagy fogyatékosságban nem szenved". Ez az író nem más, mint az ekkor 38 éves Victor
Hugó, aki egyébként 1885-ben halt meg. Még hogy a költőknek nincs gyakorlati érzékük. A francia társaságok az ötvenes években virágoznak, ez bizonyítja, hogy III. Napóleon határozottan jó szemmel nézte főleg az életbiztosítást. Még azt is megengedte Eugénie császárnénak, hogy kétmilliós biztosítást kössön jótékonysági intézményei javára. De őfelsége élete is nyugodt lehetett: „Alulírott, a párizsi orvostudományi egyetem docense, Őfelsége a császár orvosa, a Császári Orvostudományi Akadémia tagja, igazolom, hogy Ma-Trie-Euéénie Guzmán, Teba grófnője, a franciák császárnéja jóegészségnek örvend, és nem szenved olyan betegségben vagy fogyatékosságban, ami megakadályozná, hogy jelentős összegre lehessen biztosítani. Aláírás: Rayer, Párizs, 1863. november ÍJ." császárnéi kötvényhez a biztosított elhunytáig évente 6000 frankot kellett fizetni.
Ugyancsak 1861-ban, miközben Eugénie császárné maga járt elől példával az életbiztosításban, kirobbant La Pommerais doktor botránya: azzal vádolták, hogy megmérgezte öreg szeretőjét. Az asszony 350 000 frankos életbiztosítást kötött, amelyet a haszonélvező csak az ő halála után vehetett föl. A törvényszéki orvos ugyan nem diagnosztizálta egyértelműen a gyűszűvirág-mérgezést. La Pommerais pedig semmit sem vallott be, a híres Láchaud ügyvéd erőfeszítései ellenére mégis halálra élték a vádlottat. Dupin, a nem kevésbé híres főügyész ez alkalommal heves vádbeszédet mondott az életbiztosítás ellen. „Régi jogunfc tiltotta ezt. Az 1681 -és Rendelet habozás nélkül átívelte a tilalmat, amelyet később sem oldott fel a törvény. A Code de civil is hallgát róla. Hogy miért? Azért, amit Portalis, a kódex légékesebben szóló szerkesztője így fejtegetett a törvényhozó testület előtt: kétségtelen, hogy a reményt lehet adni-venni, de csak akkor, ha a szerződésben tükröződő aggodalom és reménykedés nem állnak ellentétben á természetes érzelmekkel és a becsület elveivel. Az embernek nincs ára, életével nem lehet kufárkodni, halálával nem spekulálhatnak alkuszok. Ezek az életre-halálra kötött szerződésfelék undorítók és veszedelmesek... Az állampolgár napjait .számolgató kapzsisággal gyakran szomszédos a bűn, amely rövidebbre metszheti az élet fonalát!..." Ez volt az életbiztosítók halálos ítélete. A négy legnagyobb társaság tiltakozott a középkori szellem ellen: „Förtelmes bűn történt, fájlaljuk mindannyian. De hát az életbiztosítást kell vádolni érte? Lemondjunk-e egyetlen eset miatt az intézmény mindennapos áldásairól? Haladása egyre figyelemreméltóbb, és aznap , emelkedett nemesi rangra, amikor Őfelsége Eugénie császárné, N hogy biztosítsa az általa alapított jótékonysági egyletek jövőjét, a császár felhatalmazásával méltóztatott életbiztosítást kötni." Bár maga Eugénie is szenvedélyesen érdeklődött az ügy iránt, III. Napóleon elutasította La Pommerais doktor kegyelmi kérvényét. A doktort 1864. március tizenhetedikén kivégezték. Ha hihetünk a pletykáknak, a kivégzésnél rémdrámába illő kísérletet végeztek. Velpeau doktor hajánál fogva fölemelte a törzstől elválasztott fejet, és háromszor nevén szólította a bűnöst . Ekkor állítólag felnyílt és pislogni igyekezett a szemhéj.... Országszerte sokáig emlegették a baljós La Pommerais
doktort, a test nélküli élő fejet... A századelőn ismét akadt egy ügy, amely nagy port vert fel a bíróságon:"Girard úré. Áldozatai tudtán kívül életbiztosításokat 'köttetett a saját javára. Egyik cinkosa végezte az orvosi vizsgálatot. , Girardnak különös olvasmányai voltak. Beszerzett egy toxikológiai kézikönyvet, hogy a mérgeket tanulmányozza. Osszeismerkedett valakivel, meghívta egy pohárra, azután ebédre. Egy kereskedő, egy postás, egy jelentéktelen könyvelő, egy minisztériumban dolgozó özvegyasszony voltak mit sem sejtő áldozatai. A csalások nem hervasztották le a virágzó biztosítótársaságokat. A század végén a IX. kerületi polgármesteri hivatalban, amely majdnem a „biztosítási negyed" kellős közepén található, megszervezik az első gyakorlati biztosítási tanfolyamokat. Igyekeznek megismertetni és elismertetni a nem elég népszerű ' életbiztosításokat. Mintha még mindig ott lappanganának a kollektív emlékezetben a hajdani királyi tilalmak.
NemzetHír-Ébredj, Magyar! A NemzetHír több mint hír! Böngészd oldalunkat, olvasd híreinket! Látogass meg minket, mindennap, ha tudsz. és ha tetszik az oldalunk, akkor terjesztd is, ahol csak tudod! Segítségedet köszönjük!
Az oldal tartalma nem kommunista, nem fasiszta, nem neonáci. Csupán nemzeti, hazafias érzelmű és magyar!