Politika : Már nem sok idő van hátra, hogy kipukkadjon a lufi! |
Már nem sok idő van hátra, hogy kipukkadjon a lufi!
2009.09.10. 13:24
Már a kínai jegybank is buborékot emleget - Elzárják a pénzcsapot? Nem kímélik a dollárt - Itt az újabb mélypont! (Köztudott, az Egyesült Államok legnagyobb hitelezője Kína és ha benyújtja követelését az államok felé Izraelnek befellegzett. Erre az eshetőségre tartógatják az amero bevezetését,, és ezért van nagy jelentősége hogy kik irányitják az EU-t, Az európai államok izraeli avakuáltak - hazánk is- célországai.)
A túlzott likviditás buborékot okozott a részvény-, nyersanyag- és ingatlanpiacon - idézi a Bank of China alelnökének véleményét a Bloomberg. Zhu Min szerint ez nem csak Kínára, hanem az egész világra igaz. Innen már csak az a kérdés, mikor pukkad ki az a bizonyos buborék.
A kínai jegybank 1100 milliárd dolláros hitelprogramot hajtott végre az első félévben, ez sokban segítette, hogy a kínai gazdaság 7,9 százalékos növekedést tudott produkálni a második negyedévben. Már korábban is többen nyilatkoztak úgy, hogy ez a töméntelen pénz jórészt a részvény- és nyersanyagpiacokra áramlott, ami fenntarthatatlan növekedést generált a piacokon. A Shanghai Composite index idén már 61 százalékkal szárnyalt feljebb, miközben az MSCI World Index 20 százalékkal állt tavaly év végi szintje felett. A kínai statisztikai hivatal csütörtöki közlése szerint a lakásárak az utóbbi 11 hónap legnagyobb mértékű emelkedését produkálták a múlt hónapban. Az év első hat hónapjában a Bank of China 1000 milliárd jüannyi új hitelt helyezett ki, azonban a múlt hónapban már arról számolt be, hogy az év hátralevő részében lassítani kívánja a hitelezést, illetve javítani akar a hitelek minőségén. A China Construction Bank, a távol-keleti ország második legnagyobb pénzintézete augusztusban arról számolt be, hogy a második félévben 70 százalékkal kívánja visszafogni a hitelkihelyezést, hogy megakadályozza a rossz hitelek arányának emelkedését. Az adatok szerint az év első öt hónapjában 1160 milliárd jüannyi pénz áramlott a kínai részvénypiacra - közölték június végén. A kínai bankfelügyelet szeptember elején közölte, hogy a jövőben szigorúbb tőkekövetelményeket fog előírni az ország bankjai számára. A pénzintézeteknek például a rossz hitelek 150 százalékára kell emelniük tartalékaikat a jelenlegi 134,8 százalékról. A negatív hírek hatására el is kezdődött egy kis korrekció a kínai részvénypiacokon, azonban az utóbbi napokban már 9 százalékkal erősödött a Shanghai Composite index. A hitelezés lassulása egyértelműen látszik: júliusban az új hitelkihelyezés negyede volt a júniusinak. Az augusztusi adatokat pénteken közlik a kínai hatóságok. A várakozások szerint ezek további 10 százalékos visszaesést mutatnak majd, így 320 milliárd jüanos hitelkihelyezést várnak a szakemberek. Az egyik vezető kínai gazdasági ügynökség alelnöke szerint ezek a jelek apró buborékok kialakulására utalnak, melyeket minél előbb meg kell szüntetni, hogy a gazdaság visszatérjen az egészséges működéshez.(Mfor.hu)
Nem kímélik a dollárt - Itt az újabb mélypont!
A kedden bekövetkezett súlyos leértékelődés után a szerdai kereskedésben sem csillapodott a dollárra nehezedő nyomás. Az amerikai fizetőeszköz komoly ellenállási szinteket tört át, melynek következtében új idei mélypontjára zuhant az euróval szemben.
Szerda délelőtt még úgy tűnt, hogy stabilizálódni tud a dollár a tegnapi erőteljes esés után. A kereskedők délelőtt még arra hívták fel a figyelmet, hogy továbbra is törékeny az amerikai fizetőeszköz, miután még mindig van tér a kockázati étvágy növelésére.
Kereskedők tájékoztatása szerint a befektetők egyre inkább elfordulnak a dollártól, miután ismét megkérdőjelezték globális tartalékdeviza szerepét. Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Szervezetének (UNCTAD) tegnap futótűzként terjedő jelentése szerint fel kellene váltani a dollárt, mint globális tartalékdeviza. Emellett nem tett jót az amerikai fizetőeszköz erejének az a hír sem, miszerint Kína átstruktúrálja az óriásira duzzadt tartalékkészleteit.
2009.09.08 13:05
Idei mélypontjára zuhant a dollár - Mi lehet az oka?
A szerdai kereskedésben kiújuló eladói nyomás a kedvező nemzetközi befektetői hangulat nyomán emelkedő kockázati étvággyal magyarázható. Mindenki dollár eladásával próbálja finanszírozni kockázatosabb befektetéseit - fejtette ki a Bloombergnek Bilal Hafeez, a Deutsche Bank AG stratégája.
Klikk a képre!
|
A hírügynökség tájékoztatása szerint a dollár index (ami az amerikai fizetőeszköz teljesítményét a hat legfontosabb deviza ellenében méri) ma 0.6%-os esésével 2008 szeptembere óta nem látott mélységekben jár, miután ezen a héten az amerikai zöldhasú vált a legolcsóbb finanszírozási forrássá. A 3 hónapos dollár alapú londoni bankközi kamatláb 0.299 százalékra süllyedt.
A Royal Bank of Scotland stratégája a következő hónapokban a jen erősödését várja az amerikai dollár ellenében, miután a jent egyre inkább a dollár váltja fel a magasabb hozammal kecsegtető befektetések finanszírozási forrásának szerepében.(Portfolió.hu)
|