Napjaink történelme : WikiLeaks-dokumentumok, melyből beigazolódik, hogy honnan, kik irányítanak minket! |
WikiLeaks-dokumentumok, melyből beigazolódik, hogy honnan, kik irányítanak minket!
A Wikileaks által kiszivárogtatott magyar vonatkozású dokumentumokat az Origó.hu dolgozta fel és publikálta, - ebből kivonatoltunk - melyből kiderül, hogy hazánk politikai vezetői folyamatosan, személyesen szolgáltattak ki információkat más, idegen érdekeknek. Bárki seggét kinyalták, elnézést az obszcén kifejezésért, hogy politikai és gazdasági pozicióba juthassanak, vagy megtarthassák azt. A magyar vonatkozású WikiLeaks-táviratok nyomán készült cikkek és a WikiLeaks-ügyről szóló összes további hír megtalálható ide kattintva; az oldal folyamatosan bővül az újonnan elkészülő anyagokkal.
Az "anti-Orbántól" az elmélkedő bizalmasig - WikiLeaks-akták a Fidesz erős embereiről. Az amerikai követség dolgozói közelről figyelték és elemezték a Fideszben zajló folyamatokat azokban az években is, amikor a párt ellenzékben politizált. Viszonylag határozott véleményük volt a Fidesz legbefolyásosabb politikusairól és az egyes vezető politikusok pártbeli szerepéről - derül ki a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott amerikai követségi táviratokból.
Kósa Lajos, a nyers szókimondó Kósa Lajos debreceni polgármesterről egy 2007 májusi táviratban fontosnak tartották megjegyezni, hogy a párt kongresszusán bemutattak róla egy kisfilmet, amelyben motoron érkezik egy gyűlésre, miközben a Steppenwolf Born to be Wild című dala szól. Kósáról, akit Orbán egy másik iratban a párt "fenegyerekének" nevezett, megjegyezte egy másik 2007-es távirat, hogy népszerűsége megkerülhetetlenné teszi, ugyanakkor több parlamenti képviselőtársa "egyszerű vidéki politikusnak" tartja, aki jól szónokol, de kevés politikai érzék szorult belé. Mások gúnyosan az MSZP kedvenc fideszes politikusának hívták a távirat szerint. Debrecent Kósa bevehetetlen fideszes erőddé változtatta a távirat szerint. A politikusról a külföldi beruházók "ódákat zengenek". "Egy amerikai befektető például azt mondta, a budapesti bürokratáktól eltérően Kósa valódi együttműködési készséget mutatott". Az sem lehet véletlen, hogy az izraeli TEVA gyógyszergyár százmillió dolláros bővítést tervez a debreceni üzemében - jelentette a követség. A politikus "fanyar humoráról és szókimondásáról" ismert, az amerikai táviratok szerint sikeressége és stílusa miatt Orbán lehetséges utódai közül a legesélyesebbnek tűnik a pártvezetés átvételére. Néhányan egyenesen úgy tekintenek rá, mint aki a "posztviktoriánus kort" elhozza a Fideszbe - áll egy 2006 decemberében íródott táviratban. Ezt megelőzően találkozott először az amerikai nagykövettel Kósa. Már a beszélgetés elején jelezte, hogy nem érzi magáénak a párt akkori irányvonalát - ez a 2006-os őszi zavargások utáni időszak volt. Azt mondta: a jelenlegi helyzet valójában "gazdasági probléma, amit mi politikai válsággá változtattunk". "A reformok természetesen fontosak, de a magyarok ma még azt sem tudják, milyen kérdéseket kell feltenni" - tette hozzá a távirat szerint. A beszélgetés egy pontján megjegyezte azt is, részben Orbánra utalva, hogy "a politikusnak tudnia kell, mikor távozzon". A távirat szerint Kósa stílusa "darabos", és óvatlan megjegyzéseivel, valamint káromkodásaival gyakran tévedt "aknamezőre" a nagykövetekkel folytatott beszélgetés során. Az amerikai követség azt is megjegyezte ugyanakkor, hogy "ez a tulajdonsága előnyére válhat a magyar politikában, és őszinteségét frissítőnek találtuk. Reméljük, hogy látjuk még őt diplomáciai körökben."
Rogán Antal, az okos stratéga (kiskorú zsidó lányt vett feleségül, akiről a Jóban -rosszban -ban kiderült, hogy "Nagy lány vagyok már") Rogán Antal V. kerületi polgármestert egy 2007-es távirat szerint ifjú titánnak tartották, de idéztek egy közelebbről meg nem nevezett külügyminisztériumi forrást is, aki azon morfondírozott, hogy Rogán "hogyan tud ennyire népszerű lenni, amikor annyian utálják". Rogán a Fidesz 2006-os, vesztes országgyűlési kampányát irányította, és "nagy dózisban" kapta a kritikát az elkövetett hibákért a Fidesz régi politikusaitól. "Polgármesterként a kerülete fiatalosságát hangsúlyozza, és kifejezetten a fiatalokat megcélozva politizál" - jellemezték 2007-ben Rogánt egy táviratban. Újdonságnak számított a távirat szerint például Magyarországon az a kampányfogás, amellyel a fiatal nőket célozta meg, a kerületben ingyenessé téve a méhnyakrákszűrést. "Okos húzás" - értékelte a távirat -, hiszen a kormány éppen forrásokat vont ki az egészségügyből.
Pokorni Zoltán, a vicces sztoikus: Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármester kapcsolata elég feszült volt a pártvezetéssel, állapította meg több távirat is (erről maga Pokorni is beszélt az amerikai nagykövetnek, Pokorni véleményéről itt olvashat részleteket). Egy 2007-es távirat szerint Pokorni Rogánhoz hasonlóan arra használta kerületi polgármesteri pozícióját, hogy "kiássa magát Orbán kutyaházából", és akár induljon Budapest főpolgármesteri székéért. Pokorni a távirat szerint igazi "anti-Orbán", legalábbis az egyeztetésekre nagy hangsúlyt helyező vezetési stílusa és az ellenzékkel való megegyezésre törekvése miatt. Ugyanakkor ő és Rogán is világos üzenetet kaptak Orbántól 2006 őszén, a pártelnök ugyanis kijelentette: Tarlós István a Fidesz főpolgármester-jelöltje 2006-ban, és az lesz 2010-ben is. A "narancs árnyalatairól" szóló táviratban a követség összefoglalta a nagykövet két magánbeszélgetését: Pokorni Zoltánnal, illetve Varga Mihállyal (arról, hogy a két politikus mit mesélt a nagykövetnek, itt olvashat). Ebben Pokorni jellemzése is szerepel: a távirat szerint számos témáról kifinomult társalgást folytatott April Foley nagykövettel 2007 augusztusában, többek között a Fidesz akkori nagy dobásáról, a tandíjról és a vizitdíjról szóló népszavazásról beszélgettek. A távirat szerint kiderült, hogy a népszavazás Orbán háborúja, de nem Pokorni harca. A politikus a nagykövetség értékelése szerint érezhető ellenszenvvel beszélt Orbánról, akit csak "pártelnökként" emlegetett. Pokorni egykor nagyon népszerű volt diákjai körében, ez jöhetett elő a beszélgetés során is: a távirat szerint nagyon vicces megjegyzései voltak, bár csaknem az egész beszélgetés alatt megőrizte közönyös nyugalmát.
Pokorni "nyílt ellenszenvvel" beszélt Orbánró: Párttársai közül Pokorni Zoltán, az első Orbán-kormány oktatási minisztere, XII. kerületi polgármester és a Fidesz alelnöke beszélt a legrészletesebben és egyben a legkritikusabban Orbán Viktorról a nagykövetnek. Egy 2007 augusztusában kelt, a Fidesz belső vitáival foglalkozó távirat szerint Pokorni April H. Foley akkori nagykövettel beszélgetett. "Pokorni Orbánnal szembeni ellenszenve nyilvánvaló volt a beszélgetés során" - jegyezte meg a táviratban a nagykövet, aki szerint ez abból is látszott, hogy Pokorni következetesen kerülte Orbán nevét, ehelyett a titulusán említette. Pokorni többször hangsúlyozta a beszélgetés során, hogy a párt érdeke az lenne, hogy "legyen több választási lehetőség a vezetőségben", és megjegyezte, hogy az MSZP "sokkal rugalmasabb" a vezetői döntéseiben. A távirat szerint Pokorni azt is határozottan kijelentette, hogy Orbán nem teheti meg, hogy miközben "teljesen centralizálja a pártot", "kibújik a felelősség alól, amit tetteiért kellene viselnie".
Varga Mihály, aki nem adja fel: Varga Mihály egészen másként viselkedett a Foley-val való 2007-es találkozóján. Többnyire a párt hivatalos álláspontját védte és magyarázta irodájában, egy kis asztal mellett "komoly és elmélkedő" stílusban. "Nem beszél folyékonyan angolul, de folyamatosan próbálkozik, még akkor is, ha enyhén szólva alig érthető, amit mond" - jegyezte meg a távirat. Varga a Fidesz vezetői politikusai között a legnépszerűbbek közé tartozik, a választásokon mindig nagy arányban szerzi meg a szavazatokat - olvasható a táviratban. A távirat megjelenése előtt tartott Fidesz-kongresszusról azt mondta, ugyanannyi szavazatot szerzett, mint maga a pártelnök, és az annyira megijesztette Orbánt, hogy a helyettesévé tette. A távirat megjegyzi ugyanakkor, hogy Varga Orbán bizalmi embere, és nem szokott eltérni a párt hivatalos irányvonalától. Gazdasági ügyekben a Fidesz vezető szakpolitikusa, az amerikai diplomaták benyomása szerint "higgadtan" gondolkozik, és tisztában van a gazdasági reformok szükségességével.
Navracsics Tibor, az alulértékelt A Fidesz-frakciót 2007-ben még nem hosszú ideje vezető Navracsics Tibor bírta Orbán teljes támogatását, bár sok párttársa nem értékelte a Fideszért végzett munkáját a távirat szerint, amely megjegyzi, hogy "talán alulértékelik őt". A politikus egyre szókimondóbb, és emiatt egyre könnyebben idézhető stílusban támadja újra és újra Gyurcsány Ferencet a parlamentben, ugyanakkor sokan úgy gondolják, Navracsics valójában sokkal mérsékeltebb a párt irányvonalánál - összegezte véleményét a nagykövetség. Navracsics 2007 februárjában ült le beszélgetni Foley nagykövettel. Többek között arról beszélt neki, frakcióvezetőként mennyit dolgozott azért, hogy a párt ne csak a politikára, hanem a szakpolitikára is figyeljen. "Fidesz-frakcióvezetőként egyes korábbi megszólalásai, melyekben a párt keményvonalasaihoz hasonlóan beszélt, gyakran megdöbbentettek minket. Személyesen jóval mérsékeltebb és visszafogottabb oldalát mutatta meg" - jellemezte a távirat Navracsicsot.
Egy 2008 májusi távirat szerint a nagykövettel beszélgető Navracsics Tibor (aki akkor a Fidesz frakcióvezetője volt) azt mondta, hogy Orbán pozíciója a pártban "megkérdőjelezhetetlen", "még ha 2006-ban nem is mindig volt az". Navracsics ugyanakkor azt is mondta, van Orbánban "némi hezitálás", amikor arról van szó, hogy több emberre támaszkodó vezetést alakítsanak ki a pártban. Navracsics egy 2007 februári beszélgetésen is megemlítette Orbánt. A Fideszt elemezve azt mondta, hogy Kövér László a párt radikális politikusai közé tartozik, Varga Mihályt és Pokornit a mérsékeltek közé sorolta, Orbánról pedig azt mondta, hogy "ingadozik, mint mindig".
Martonyi János, a profi: Bár Martonyi János neve, aki a Fidesz vezető külpolitikusa volt az ellenzéki években is, sokszor megjelenik a táviratokban, olyan nincs köztük, amely a politikust jellemezné. Egy 2006 márciusában íródott távirat is csak annyit jegyez meg róla: Martonyi "nyitottsággal", "profin" és "őszintén" bánik az amerikai diplomatákkal. (Ennek feltételezhető oka a tiszta zsidó származása és erős családi kötödés a Fehérházhoz, a már megözvegyült Kati Martonon keresztül)
Lázár János: eddig nem jelentettek meg WikiLeaks dokumentumokat, azért róla is várunk jelentéseket.
"Okos döntés" volt a Magyar Gárda megalapítása az amerikaiak szerint: A Jobbikot "zavaró elemnek" nevezték, a Magyar Gárda megalapítását pedig előre kiszámított, okos döntésnek tartották az amerikai diplomaták az Egyesült Államok budapesti nagykövetségéről származó táviratok szerint. Vona Gábort nagyon határozottnak, Morvai Krisztinát pedig karizmatikusnak tartják az amerikaiak a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint. "Annak nincs jele, hogy a magyar demokráciára bármi veszélyt jelentsen, de a szélsőjobboldali Jobbik felemelkedése és a hozzá köthető félkatonai alakulat, a Magyar Gárda aggasztó jele annak, hogy a gazdasági problémák hogyan tudják táplálni a szélsőséges nézeteket" - olvasható az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének egyik 2009-es táviratában. A WikiLeaks által nyilvánosságra hozott táviratok közül mintegy 25 foglalkozik a Jobbikkal, illetve a Magyar Gárdával, főleg a Gárda avatásairól és felvonulásairól olvashatók jelentések. A Magyar Gárdát megemlítő táviratokat itt olvashatja, a Jobbikról szólókat pedig itt.
Vona "nagyon határozott" A Gárdánál eleinte jóval kevesebbet foglalkozott a Jobbikkal az Egyesült Államok nagykövetsége. A 2009. júniusi EP-választások előtt egy hónappal azt írták, hogy a "választás zavaró eleme a Jobbik jelenléte". A végül közel 15 százalékot szerző Jobbikról azt írták, hogy roma-, zsidó- és globalizációellenes. A Jobbik sikeres szereplése után az egyik távirat beszámol egy olyan háttérbeszélgetésről, amin külföldi tudósítók találkoztak Morvai Krisztinával, a párt listavezetőjével. Magabiztos, karizmatikus, néha arrogáns, alkalmanként gúnyos és egyértelműen komoly benyomást tett a megjelenő újságírókra - írta a nagykövetség. A nagykövetség egyik táviratában "nagyon határozottnak" jellemzi Vona Gábort, aki jelentős médiafigyelmet kap a Magyar Gárda folyamatos akciói miatt. A 2009. augusztusi távirat szerint a Jobbik EP-választáson elért sikere után Vona népszerűsége tovább nő. Az egyik távirat a 2009. novemberi sajóbábonyi incidensről is beszámol, ahol egy Jobbik-rendezvény miatt konfliktus robbant ki helyi cigányok és Jobbik-szimpatizánsok között. Az amerikaiak szerint ez az eset tovább erősíthette a Jobbik "cigánybűnözésről" és tehetetlen magyar joghatóságokról szóló üzeneteit. A távirat szerint a nagykövetség ekkor arra számított, hogy a közelgő parlamenti választás miatt a Jobbik "folytatni fogja a hasonló incidensek" kiprovokálását. A WikiLeaks 2010 februárjáig megszerzett diplomáciai táviratai közül legutoljára egy 2010. januári dokumentum foglalkozott a Jobbikkal. Ekkor a jelenleg is nagykövetként dolgozó Eleni Tsakopoulos Kounalakisszal találkozott a választásra készülő Orbán Viktor, és beszélgetésük során a Jobbikra is kitértek. Orbán azt mondta a nagykövetnek a távirat szerint, hogy a Fidesszel ellentétben a Jobbiknak nincs programja, és csak a gyűlölettel és az intoleranciával próbál szavazatokat szerezni. Orbán azt is mondta a távirat szerint, hogy "a legjobb védekezés az extrém jobb ellen a jó középjobb kormányzás". Erre példaként Jacques Chirac volt francia államfőt és Jean-Marie Le Pen korábbi francia szélsőjobboldali vezért említette példaként.
A Jobbik és a Magyar Gárda mellett egy volt fideszes parlamenti képviselő, Molnár Oszkár is szerepel egy táviratban a szélsőséges megnyilvánulásai miatt. A nagykövetség szerint az edelényi polgármester romákat, zsidókat és homoszexuálisokat sértő kijelentései miatt a Fidesz vezető politikusaitól csak enyhe figyelmeztetést kapott. (...) A Fidesz 2009 decemberében úgy döntött, hogy nem támogatja tovább Molnár Oszkárt, és nem indítja egyéni jelöltként a képviselőt a 2010-es parlamenti választáson. A döntést Molnár szerint nem indokolták meg. Molnár így függetlenként indult, és az első fordulóban második helyen végzett a fideszes Daher Pierre mögött. A második forduló előtt a jobbikos képviselőjelölt visszalépett Molnár javára, és a várható szoros küzdelem miatt még Orbán Viktor is elutazott kampányolni Edelénybe. Daher Pierre-en azonban ez sem segített, Molnár egyedüli független jelöltként megnyerte a második fordulót, és ezzel mandátumot szerzett a parlamentbe
Gyurcsány miatt bosszankodott, az ügynök papok miatt aggódott a Vatikán Felháborította a Vatikánt, hogy a II. János Pál pápával találkozó Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a magyar papok politikai szerepvállalása miatt panaszkodott - derül ki a WikiLeaks által kiszivárogtatott amerikai nagykövetségi táviratokból. A táviratok szerint a Vatikánt aggasztották a magyar III/III-as akták, mert attól tartott a Szentszék, hogy árthat az egyház megítélésének, ha kiderül, hogy befolyásos tagjai ügynökök voltak.
Bánja a négy "elvesztegetett évet" - már az őszödi beszéd előtt ezt állította az amerikai nagykövetnek Gyurcsány Ferenc.
"Bár az 1956-os szovjet invázióhoz nagyon hasonlít, a magyar kormány vonakodik attól, hogy a hivatalos EU-NATO-állásfoglalásokon túl kritikát fogalmazzon meg az oroszok lépéseivel szemben" - olvasható a táviratban, amely szerint a magyar kormány a "legjobb esetben is csak langyosan" reagált az eseményekre. A távirat nem tér ki arra, hogy mi állhat a hallgatás mögött, de egy másik, az [origo] által ismertetett táviratból kiderül, hogy az amerikai diplomácia árgus szemekkel figyelte a magyar miniszterelnök Oroszország felé fordulást jelző külpolitikai lépéseit. A 2007-es távirat szerint Gyurcsány rajongva beszélt az "új Oroszországról", és a keleten befektetni vágyó magyar üzletemberek - Demján Sándor, Csányi Sándor, Kapolyi László, Hernádi Zsolt - hatására erősítette Magyarország keleti kapcsolatait. Az erről szóló cikkünket itt olvashatja el. (1992 óta Moszkva-barát Grúz szakadár autonom területet a grúz állam katonai erővel, harcászati csapással próbálta megtartani, amelyben Dél-oszét főváros lakossága orosz területre migrált. Válaszképpen az oroszok támadást indítottak Grúzia ellen.-ezért kellett volna elitélni az orosz államot. Forró napok volzak ezek a pekingi olimpia idején.)
|