Gyűrűfű
A falurombolás a Kádár-korszakban kezdődött (1968) és még ma is tart. Szívszórító dok.film a Múlt-kor 2012, márc. 19-i adása a Baranya-megyei kistelepülés haláláról és az talán újraéledéséről.
http://videotar.mtv.hu/Videok/2012/03/20/06/Mult_kor_2012_marcius_19_.aspx
Csend, nyugalom, vegyszermentes kiskertek, tiszta kútvíz, hajnali pára, gyönyörű környezet, élő közösség. Ez most Gyűrűfű. Az elhagyott falut 2006 után fedezték fel botanikus és zoológus kutatók. 1656 féle növényi és állati fajra bukkantak akkor! Ugyanezt a felmérést a következő két év nyarán és őszén újra megismételték, s megdöbbentő végeredményként 3342 féle kisebb-nagyobb élőlény került elő 1 négyzetkilométernyi területről bő 3 nap alatt. Köztük számos védett és érdekes élőlény. A magyar fajlista gazdagsága –összehasonlítva külföldi eredményekkel- világviszonylatban is kiemelkedő, köszönhetően a változatos klímahatásoknak, a mozaikos tájszerkezetnek és a természetközeli gazdálkodásnak. 2010. évet az ENSZ a Biológiai Sokféleség Évének nyilvánította ahol Gyűrűfű a legkisebbek kategóriájában az előkelő 2 helyezést érte el.
A településen 2002-ben fedezték fel és a visszaköltözöttek részönkormányzatot alapítottak és azota mint ökofalu éli mindennapjait.
„A mindenségi élet törvényei a falu mellett döntenek. A magánosan élő ember nem teljes ember, mert hiányoznak mellőle a társak, akik éppen olyan szerves részei az életnek, mint saját gondolatai. A nagy városok viszont elzárják őt attól, aminek ölelésében kellene élnie: a földtől, a vizektől, az erdőktől és az erdő állataitól.” (részlet Balázs Ferenc: A rög alatt című emlékiratából)
http://www.gyurufu.hu
Gyűrűfűi porta, 1974 Vásárhelyi Dániel fényképe
Gyűrűfűi látkép ma
|