Arcok(képek) : Schiffer András - Titkok Schiffer Pál régi levelesládájából |
Schiffer András - Titkok Schiffer Pál régi levelesládájából
2012.03.24. 09:59
Nagyapák, apák, fiúk, életrajzvázlatok a kommunista diktatúra fényes fejezeteiből, a rendszer szolgálatából és az örökségből
Kedves Kádár elvtárs” és az ő megbízható harcostársa
Kádár János, Schiffer Pál és Schiffer András. Kommunistázni szabad, de a családi krónika is hasznos olvasmány (Fotók: MH, MTI)
Vajon tisztázódik-e a múlt az ügynökkérdéssel és a lusztrációs törvénnyel, felgöngyölíthető az egykori kommunista hálózat? Lázár János frakcióvezető a lapunknak adott szombati interjúban Schiffer András (LMP) nagyapjáról azt mondta, „rendszerműködtető” volt. Ez kivágta a biztosítékot, pedig a jelek szerint Schiffer Pál 1956 után is megbízható elvtárs volt, ezt bizonyítják munkahelyei és tegeződő kapcsolata Kádár Jánossal. Schiffer fia, aki 1990-ben még az MSZMP folyóiratánál dolgozott rovatvezetőként, nem sokkal később bankár lett. 2004-ben a szocialisták törvényt szabtak rá, hogy kellő végzettség nélkül mégis főigazgató-helyettes lehessen egy állami intézményben. Az unoka, András a KISZ utódszervezetében, majd az Ifjú Szocialistáknál kezdte politikai karrierjét, később megalapította a Védegyletet, majd az LMP-t is.
A végképp tisztázni a múltat elve a nagyapák, apák és fiúk kapcsolatrendszerébe helyezte újra az ügynökkérdést is. Lázár János Fidesz-frakcióvezető lapunknak Schiffer András (LMP) nagyapjáról azt mondta, „rendszerműködtető” volt. Ez kivágta a biztosítékot Schiffernél és a Népszabadságnál. Pedig minden jel arra mutat, Schiffer Pál jó elvtárs volt, ezt bizonyítják megbízatásai és tegeződő kapcsolata Kádár Jánossal. A leszármazottai közül az egyik fiára, Péterre például a szocialisták törvényt szabtak, hogy kellő végzettség nélkül mégis főigazgató lehessen egy állami intézményben, az unoka András pedig a KISZ utódszervezetében, majd az Ifjú Szocialistáknál kezdte politikai karrierjét.
„Kedves Kádár Elvtárs!” – így kezdi azokat a tiszteletteljes, ámde tegeződő leveleit Schiffer Pál, Schiffer András nagyapja, amelyeket több száz, Kádárnak írt üzenet mellett Huszár Tibor szerkesztésében publikált az Osiris Kiadó 2002-ben, a „Kedves, jó Kádár elvtárs!” című könyvben.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője szombati számunkban a következőképpen nyilatkozott: „Egyenesen pofátlannak tartjuk, hogy a Kádár-rendszer egyik vezető diplomatájának, egy kommunista kollaboránsnak a leszármazottja terjeszti be az LMP ügynöktörvény-javaslatát. (...) Úgy gondolom, hogy a Kádár-rendszerben csak az lehetett Skandináviában vagy az ENSZ-ben nagykövet, aki együttműködött Kádár Jánossal. Schiffer Pál, András nagyapja is rendszerműködtető volt.”
Schiffer András erre úgy reagált, Lázár János lesüllyedt a csatorna mélyére. Szerinte az az eszköz, amihez a Fidesz frakcióvezetője nyúlt, a szélsőjobboldali pártok eszköztárába tartozik. Aczél Endre, a Népszabadság internetes változatának álláspontjában Lázárt érzéketlen fatuskónak minősítette.
De nézzük meg azt a többgenerációs kapcsolatrendszert, amelyre Lázár János célzott.
Az MDP Központi Vezetőségében
Schiffer Pál 1945-ben tért haza Dachauból, és rögtön bekapcsolódott a szociáldemokrata párt szervezésébe. Négy éven keresztül nemzetgyűlési, illetve országgyűlési képviselő volt. Támogatta a szocdemek és a kommunisták pártegyesítését, az MDP alakuló kongresszusán bekerült a Központi Vezetőségbe. 1948-ban a Magyar Országos Szövetkezeti Központ ügyvezető alelnöke, majd az Országos Szövetkezeti Hitelintézet vezérigazgatója lett. 1950 tavaszán koholt vádak alapján letartóztatták, rá egy évre halálra ítélték. Az ítéletet csak három év múlva módosították életfogytiglani fegyházra. Eközben feleségét és öt kisgyermekét 1950-ben Debrecenbe, édesapját a Hortobágyra telepítették ki.
Schiffer Pált 1955 őszén helyezték szabadlábra, 1956 tavaszán – tehát a forradalom előtt hónapokkal – rehabilitálták. Visszakapta a párttagságát is, karrierje ekkor kezdődött, tehát Kádár hatalomra jutása előtt. 1956 áprilisától 1957-ig az Állami Biztosító vezérigazgató-helyettese volt. Kádár János diktatúrájának bebetonozásakor, 1958-tól az oslói, majd a berni kereskedelmi kirendeltség vezetője lett. 1961-től az állami propaganda egyik vezető bázisának, a Magyar Távirati Irodának lett az elnökhelyettese, 1963-tól 1967-ig az IBUSZ vezérigazgatója volt. Az IBUSZ egyébként kulcsfontosságú, állami monopolcég volt, egyben a kémelhárítás egyik fedőcége is. Több szt-tiszt is dolgozott itt.
Schiffer Pál aztán 1968 és 1973 között Magyarország oslói nagykövete lett, majd 1976. augusztusi nyugdíjazásáig a bécsi ENSZ-központ mellett működő magyar képviselet nagyköveti rangú vezetője volt. 2001-ben hunyt el.
Schiffer Pálról már a forradalom leverése után néhány hónappal kedvező levelet fogalmazott meg Kádár Jánosnak Keleti Ernő – volt szocdem, majd kommunista káder –, a Budapesti Intézőbizottság politikai munkatársa.
Csak emlékeztetőül, több ezer szabadságharcos és szociáldemokrata, sőt kommunista munkástanácsi vezető, tag ellen ekkor már javában folytak a megtorlások, a kínzások, az akasztások is Kádár börtöneiben.
A párttal, a néppel, egy az utunk
A Kedves, jó Kádár elvtárs! című könyvben azt olvashatjuk egy 1957. január 24-én kelt levélben: „(...) egy pártaktívaülés előtt egy nappal egy barátom összehozott Szakasits Árpád (Schiffer apósa - a szerk.) és Schiffer Pál elvtársakkal. Beszélgetésünk során elmondották, hogy szerintük az MDP és az MSZMP munkájában, célkitűzéseiben és eredményeiben érvényesülnek a legjobb szociáldemokrata hagyományok. Elfogadják, magukénak érzik a párt politikáját, szívvel-lélekkel szeretnének segíteni annak minél eredményesebb végrehajtásában. Megemlítették, hogy Kádár és Apró elvtársak részéről bizalmat és jóindulatot tapasztaltak. Ígéretet kaptak, hogy a párt segítségüket igénybe kívánja venni.” Azt is ecseteli Keleti elvtárs, hogy ennek ellenére Schifferék még semmilyen megbízatást nem kaptak, pedig szükség lenne rájuk a pártmunkában. Nem tudjuk, hogy e levélnek milyen szerepe lehetett ebben, de néhány hónap múlva Schiffer már Norvégiában, Oslóban dolgozhat.
A kötetben ezután, néhány évtized elteltével olvasható egy Kádár Jánosnak címzett Schiffer-levél. A volt ENSZ-nagykövet 1979-ben a nemzetközi politikai helyzetet, az USA fegyverkezési hajszáját és a szovjet tábor erre adandó lehetséges válaszait elemzi. Úgy fogalmaz: az elmúlt 35 év során – a kétségtelen érvényesült antiszelekció ellenére – felnevelődött, felnőtt és részben kipróbálásra került olyan káderanyag (sic!), amely képes megfelelő irányítással, szükséges szakmai felkészültséggel és jó erkölcsi hozzáállással a körülmények által meghatározott, valóban nehéz feladatot elvégezni. Kádár válasza általános és rövid, de a kapcsolatukról azért elárul valamit az utolsó mondat: „Minden jót, mindenekelőtt jó egészséget kívánok Neked és családodnak.”
Furcsább és sokkal rosszabb hangulatú az a levél, amelyet 1982 tavaszán ír Schiffer Pál Kádár Jánosnak, akit elvi-politikai kérdésekben keres meg. Arról panaszkodik, hogy volt szociáldemokrataként és Szakasits Árpád vejeként bizalmatlanságot és megkülönböztetést érez és érzett maga iránt a munkahelyein. 1976-os nyugdíjazása után nem nagyon kapott semmilyen érdemi munkát, szerinte ebben az játszhat szerepet, hogy „valamilyen felelős nyilvántartásban” angol kémként, szimpatizánsként, megbízhatatlanként szerepelhet.
Két hét múlva jött is a válasz Kádártól. „Személyed politikai megítéléséről – jogilag. Nem »formailag«, hanem politikailag és teljes mértékben rehabilitált vagy. Sehol, semmiféle nyilvántartás nincs, ahol Te megbízhatatlan emberként szerepelnél. Szakasits Árpád személyével összefüggésben, az ő emléke előttünk mint régi, baloldali szociáldemokratáé él, továbbmenően, mint egyesült pártunk Központi Bizottságának tagja hunyt el, tehát róla Reád semmiféle árnyék nem vetődhet. Korábbi munkába állításoddal kapcsolatos huzavonák mögött ne keress nem létező politikai okot, azok valószínűleg az eljáró emberek hibáira, esetleg az adott munkakörökkel kapcsolatos sajátos igényeidre vezethetők vissza” – oszlatta el a gyanút Schiffer Pálban a „Kedves Kádár Elvtárs”.
A papa Gyurcsány cégében
„A nagyapák, apák és fiúk” ügyében azt is meg kell nézni, hogyan alakult a leszármazottak sorsa. Schiffer Pál fia – Schiffer András apja –, Péter, a rendszerváltozás idején a Társadalmi Szemlének, az MSZMP országos központi ideológiai folyóiratának volt a rovatvezetője. 1990 decemberben már az állami Magyar Hitelbank és az izraeli Bank Leumi közös, Leumi Hitelbank nevű cégénél dolgozott, ahol igazgatósági főtanácsadó is volt. Ezután az Általános Értékforgalmi Bankba került, majd a Gyurcsány Ferenchez köthető Altus Consultingnál dolgozott néhány hétig. 1997 májusában a K & H Bank vezérigazgató-helyettesi főtanácsadója lett. Decemberben, a PSZÁF jogelődjénél dolgozik, ahol 2002 nyaráig vezető tisztséget lát el, innen távozik a Fekete János – a Kádár-rendszer nagyhatalmú MNB elnökhelyettese, akivel a Leumiban is dolgozott – által szervezett Bank Of China (Hungária) Rt.-hez vezérigazgató-helyettesnek.
Innen újra a PSZÁF az útirány, ahol főigazgató-helyettes lett. Csakhogy ezt a bölcsészdiplomával rendelkező Schiffernek nem tették volna lehetővé a jogszabályok. Ezért az MSZP–SZDSZ-kormány az ő érdekében lazított a törvényen, ez lett a „lex Schiffer”. A politikai kapcsolatairól még annyit: saját bevallása szerint, miután Gyurcsány távozott a KISZ utódszervezetéből, ő segített neki az újrakezdésben.
És itt el is érkeztünk az unoka, Schiffer András politikai szárnypróbálgatásához. 1989-ben egyik tagja volt – Bajnai Gordonnal együtt – a Gyurcsány vezette, rövid életű Új Nemzedék Mozgalomnak. 1990-ben egyik alapítója és 1992-ig ügyvivője az MSZP Ifjú Szocialisták mozgalmának, ekkor kilépett a szervezetből, hosszú időre szakmai, jogi pályára lépett, majd megalapította a Védegyletet, később az LMP-t.
Most országgyűlési képviselő, és az ügynöktörvény tervezetével tisztázni szeretné a múltat. Minden bizonnyal a saját családjáét is.
A Fidesz-frakció és az ügynökkérdés
Ma tárgyal a Fidesz-frakciója az ügynökkérdésről. Úgy tudjuk, felszólal Orbán Viktor miniszterelnök is, aki ismerteti álláspontját az ügyben. Információink szerint egyre erősödik a pártban a katonai és nemzetbiztonsági iratokat nem érintő nyilvánosság biztosítása. A lusztrációt, a közéletből való kizárást is vizsgálta a frakció, nem kizárt, hogy az alaptörvény átmeneti intézkedéseiben rögzített Nemzeti Emlékezet Bizottsága fogja kezelni az ügyet és a múlt teljes feltárását. (MH)
MH-összeállítás
|