Tudomány : Ez sem ősi szarmata, csak egy hatalmas névtelen bronz-kori temetkezési sírhely |
Ez sem ősi szarmata, csak egy hatalmas névtelen bronz-kori temetkezési sírhely
2012.09.26. 12:45
2008 óta kutatják Horvátország-Szlavóniban azokat a háromezer éves bronzkori halomsírokat - tömeges temetkezésihely- amelynek etnikai hovatartozását még nem állapították. Nem is fogják, mert akkor kiderülne, hogy a Kárpát-medence őslakói a szarmaták, kikben egyik ősünket tisztelhetünk mi magyarok is. A sírok fekvési irányáról - É-D, mely kifejezetten jellemző a szarmaták temetkezési szokásaira - sem tesznek említést nekünk Tehát minden ősi, a Kárpát-medencében feltárt hasonló lelőhely etnikai besorolása névtelen. Lehetne még a neve Égei tengeri Bronz-korhoz tartozó, de ahhoz Szlavónia már túl messze esik. A kárpát-medencei szarmata csak akkor lehet, ha kora a Római megszállás alá esik.
Újabb késő bronzkori sírcsoportokat találtak a kelet-horvátországi Zupanja erdeiben, ahol a helyi múzeum és a southamptoni egyetem 2008 óta folytat kutatásokat. A korábban felfedezett 117 halomsír közelében további 800 temetkezési helyre leltek.
A Puric-Ljubanj lelőhelyen négy éve végezték el az első régészeti feltárásokat a Zupanja Southampton Archaeological Project keretében. A Száva-mente eddig Horvátország régészetileg kevéssé kutatott területe volt. Az őskori temetkezési helyet írásos feljegyzések nem említették, a szakemberek egy szájhagyomány útján fennmaradt történetre alapozva kezdték meg a kutatást, amely szerint 1920-ban csatornaépítő mérnökök értékes kerámiákat raboltak egy régi sírból.
Amikor a horvát régészek és Sandy Budden-Hoskins brit kutató először megpillantották a tölgyerdő rejtekében lapuló halmokat, elállt a lélegzetük a látványtól - írja a Glas Slavonije című napilap a kezdetekről. A kutatás során beigazolódott, hogy a legnagyobb halomsírt korábban feltörték, és elvitték belőle az urnát. A kisebbek azonban érintetlenek voltak. Puric-Ljubanj, az első lelőhely összesen 117 sírhalomból álló temetkezési hely, amely az eddigi adatok alapján a késő bronzkorból és a korai vaskorból maradt fenn, vagyis közel 3000 éves - véli Andreja Malovoz zupanjai régész, a projekt vezetője.
Idén a Puric-Ljubanj közeli Vrbanja területére is kiterjesztették a kutatást. A felderítés során egy teljes temetkezési tájegységet találtak, amely 14 érintetlen sírcsoportból áll, összesen több mint 800 halomsírral.
A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a temetkezéskor a sírt mészpáttal fedték be, majd sárga agyaggal borították és tüzet raktak rajta. Ezáltal a halom oxidálódott és élénk vörös színt kapott. Végül sárga festékkel vonták be, amelyet tisztított sárga agyag és okker, vagyis vas-oxid-tartalmú mállási termék keverésével kaptak. Maradandó látvány lehetett az ilyen halmok uralta táj ezen a sík vidéken, amelyet akkoriban még nem borított erdő - írja a horvát lap.
Szakemberek szerint a szlavóniai feltárás számos kérdésre adhat választ a késő bronzkor és a korai vaskor időszakához kapcsolódóan, amikor ez a vidék a Keletet Nyugattal összekötő utak csomópontja volt. A kutatás következő fázisában a régészek a temetkezési helyhez tartozó településeket szeretnék megtalálni.-
http://www.mult-kor.hu/20120921_haromezer_eves_halomsirokat_kutatnak_szlavoniaban
|