NemzetHír --- Ébredj, Magyar!
Pontos idő
 
 

 

 
 
 

 

 

 

 

 
 L I N K E K
 Bannere


 

Hirdetés

Székely Nemzeti Tanács (SZNT)

 

 

 

 


Hozzáadás a kedvencekhez!

  Ön is lehet cikkíró!
e-mail cím:
nemzethir@citromail.hu
nemzethir@yahoo.com

Az oldal  Mozilla Firefoxban működik optimálisan.

 Kinézeti hibák jelentkezhetnek.
Minden jog fenntartva!
 
Történelmünk:XI-XVI. sz.
Történelmünk:XI-XVI. sz. : Károly Róbert (1288 Nápoly - 1342 Visegrád)

Károly Róbert (1288 Nápoly - 1342 Visegrád)


1310. augusztus 27-én koronázták Magyarország királyává I. Károlyt, ismertebb nevén Károly Róbertet. Az uralkodó életében ez volt a harmadik alkalom, hogy fejére koronát helyeztek, a korábbiak azonban nem feleltek meg a követelményeknek.

Egy gyermek partra száll

A harmadik koronázásig hosszú és küzdelmes út vezetett. Caroberto 1288-ban született Martell Károly, a nápolyi trónörökös és Habsburg Klemencia gyermekeként. Apja 1295-ben bekövetkezett halála után az ambiciózus nagyszülők II. (Sánta) Károly és Magyarországi Mária egyengették a pályafutását. A nápolyi Anjouk ugyanis nem ismerték el az 1290-ben trónra lépő III. András uralmát, és Magyarországi Mária révén, aki V. István magyar király leánya volt, igényt tartottak az Árpádok trónjára.

Bár az utolsó Árpád-házi király komoly problémákkal küzdött, a nápolyiak is igen csekély támogatottsággal rendelkeztek az országban. A Szentszéken kívül igazából a déli területeken birtokos főurakra és Bicskei Gergely választott esztergomi érsekre számíthattak. Ennek fényében szinte kalandor jellegű akciónak tűnhettek az 1300 nyári események, amikor II. (Sánta) Károly a dalmát partvidékre küldte a 12 éves Károly Róbertet, hogy szerezze meg a Magyar Királyság trónját. Maga III. András sem tartott a gyermek trónkövetelőtől, az elfogását célzó hadműveleteket a következő év tavaszára tervezte.

1301. január 14-én azonban a király Budán elhunyt, halála után ádáz küzdelem alakult ki a trónjelöltek között. Mivel a hatalom legalizálását a koronázás jelentette, a vetélytársak minél előbb sort akartak keríteni ünnepségre. A 13. század közepétől mutatható ki egyértelműen a szertartás hármas feltételrendszere: Székesfehérvárott az esztergomi érsek helyezte az uralkodójelölt fejére azt a koronát, amelyről a közvélekedés úgy tartotta, hogy egykor az államalapító Szent István király fejéke volt. 1301 és 1310 között a három trónkövetelő összesen öt koronázást tartott, amelyből három Károly Róbert személyéhez köthető. Az öt koronázásból végül csak a legutolsó 1310-es felelt meg az előbb említett hármas követelménynek. Az összes többinél hol a Szent Korona, hol a helyszín, hol pedig a szertartást végző főpap személye hibádzott.

III. András halála után Károly Róbert jogosan reménykedhetett abban, hogy elfoglalhatja az Árpádok férfiágon kihalt dinasztiájának örökségét. De nem így történt, a magyar politikai vezetőréteg ugyanis kezdetben nem a nápolyi származású jelöltet támogatta, a trónra a cseh Vencelt hívták meg, akinek ereiben szintén Árpád-házi vér csörgedezett. (A szintén fiatal jelölt nagyanyja Árpád-házi Kunigunda, IV. Béla unokája volt.) Ennek ellenére Károly Róbert legnagyobb támogatója, Bicskei Gergely választott esztergomi érsek magához ragadta a kezdeményezést és valószínűleg április elején felhelyezte a „Szent Koronát” a nápolyi fiatalember fejére.

A szertartás azonban semmiben nem felelt meg a kritériumoknak. A korszak igen érdekes alakja, Bicskei Gergely nem volt tekinthető teljes jogú főpapnak, mivel esztergomi érsekké történő választását VIII. Bonifác pápa sohasem erősítette meg, hanem csak az egyházmegye adminisztrátorává nevezte ki. Problémák merülnek fel a pontos helyszínnel kapcsolatban is, az ellentmondó források szerint nem egyértelmű, hogy Székesfehérvárott, vagy Esztergomban került-e sor az ünnepélyes aktusra. Valószínű, hogy a koronázóváros nem bocsátotta be Károly Róbertet és híveit, ezért a főpapnak új helyszín után kellett néznie, amit székhelyében, Esztergomban talált meg. Kénytelenek voltak továbbá a Szent Koronát egy, a kincstárban talált fejékkel pótolni. A hűtlen Fehérvár nem kerülhette el a választott esztergomi érsek haragját, a települést kiközösítéssel sújtotta.

Közben a Vencelt támogató párt is szervezkedni kezdett, a mozgalom élére a legtekintélyesebb egyházi férfiú, János kalocsai érsek állt. A magyar előkelőkből és főpapokból álló követség 1301 nyarán ment Csehországba, hogy meghívja a magyar trónra a fiatal herceget. A koronázást az egyik cseh forrás szerint augusztus 27-én hajtották végre, Fehérvárott. (A fehérváriak ezek szerint a cseh jelölttel nem szálltak szembe.) Az új uralkodó inkább a László nevet használta. Találóan jellemezte az így kialakult politikai állapotot a 14. századi krónikás: „András király halála után, még ugyanabban az évben két pártra oszlottak az ország bárói…”

A két fiatal király azonban csak névleg uralkodhatott, a kormányzásba szinte semmiféle beleszólásuk nem volt. A kezdeti patthelyzetből végül Károly Róbert került lépéselőnybe. Sokat számított VIII. Bonifác pápa támogatása, aki Boccasini Nicolo személyében legátust küldött Magyarországra, hogy jobb belátásra bírja a Vencel-pártiakat. Nem sokkal később János kalocsai érsek Budán eltávozott az élők sorából, így a cseh származású király elvesztette legfőbb támaszát. Természetesen az egyházmegye élére a Szentszék Anjou-párti főpapot nevezett ki.

A pápai legátus a 14. századi krónikakompozíció szerint csupán annyit ért el, hogy kiközösítette a budaiakat (akik „viszonzásul” a pápát átkozták ki), azonban az oklevelek tükrében árnyaltabban kell látnunk a tevékenységét. Zsinatokat tartott, ahol szép szóval, vagy erélyesebb hangon a magyarországi klérus jelentős részét Károly Róbert mellé állította. A VIII. Bonifác pápa által 1303. május 31-én kiadott bulla is jelentős csapást mért a Vencel-hívekre. Az oklevél keményen fogalmazott: Vencel jogát semmisnek mondta, és híveit felmentette a neki tett hűségeskü alól.

A bulla megtette hatását, a cseh származású király helyzete megrendült, amit világosan érzékelt. Szüleinek írt keserű hangvételű levelében a személyét ért számos veszélyre hívta fel a figyelmet, és ellenségei ellen hathatós segítséget és védelmet kért. II. Vencel nem sokat késlekedett, hadai élén fiáért sietett. Egy osztrák évkönyv szerint nem távozott üres kézzel: „megszerezte Magyarország királyi jelvényeit: azaz Szent Istvánnak, Magyarország királyának kardját, öltözékét és koronáját.”

A koronázási ékszerek elvételével minden bizonnyal Károly Róbertet próbálta meg ellehetetleníteni, aki azonban az osztrákokkal karöltve iszonyatos pusztítást hajtott végre cseh és morva területeken. A támadás azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mivel a „királyt illető dolgok” Károly Róbert nem tudta megszerezni. Sőt, Vencel, aki apja 1305. június 21-én bekövetkezett halálával Csehország királya lett, október 9-én lemondott a magyar trónról, a koronázási jelvényeket egy új jelöltnek, Wittelsbach Ottó bajor hercegnek adta át.

Koronázás két lépcsőben

Wittelsbach Ottó szintén nőágon volt az Árpád-ház leszármazottja, édesanyja Erzsébet, IV. Béla leányaként került a bajor udvarba. Ottó uralkodását a tragikomikus jelzővel minősíthetjük, hiszen a 14. századi krónikakompozíció értesülése szerint már az országba érkezése idején történet események predestinálták királyságát. A herceg ugyanis nem merte feltenni a Szent Koronát, ezért az ereklyét egy csobolyóba rejtve a nyeregkápára szíjazta. A szíj azonban kioldódott, így a kulacsszerű eszköz a forgalmas útra esett. A csapat csak jóval később vette észre a Szent Korona elvesztését, kétségbeesve lovagoltak vissza megtalálása végett, a keresés sikerrel végződött.

 

Mindhiába, mert Ottó képtelen volt a hatalom gyakorlására. Igaz ugyan, hogy 1305. december 6-án Székesfehérvárott Benedek veszprémi és Antal csanádi püspök megkoronázta, de az Anjou-párti Tamás érsek távolléte miatt ez sem tekinthető törvényesnek. A bajor herceg végül Erdélybe ment, ahol Kán László vajda elfogta és elkobozta tőle a Szent Koronát. A trónkövetelőt végül kiűzték az országból, aki hazatért Bajorországba. Többet nem is próbálkozott a magyar trón megszerzésével, igaz, hogy a magyar királyi címet egészen 1312-ben bekövetkezett haláláig viselte. 

 

Úgy tűnt tehát, hogy Károly Róbert egyedül maradt a magyar trónért folytatott küzdelemben. A királyi hatalom megszerzése, illetve gyakorlása azonban ekkor még hiú ábrándnak tűnt: a legnagyobb ellenfeleknek a tartományurak bizonyultak, akik egész országrészeket tartottak hatalmuk alatt. Közülük a leghatalmasabb Csák Máté volt, az oligarcha a Felvidék nyugati felét bitorolta, erőszakosságával és kegyetlenkedésével ő jelentette a legnagyobb veszélyt. Károly Róbert igyekezett megnyerni a főurak támogatását, 1307. október 10-én a rákosi országos gyűlésen megjelent nemesek hűségnyilatkozatot tettek Károly Róbert iránt.

Az uralkodó ismét számíthatott a Szentszék segítségére. V. Kelemen pápa Magyarországra küldte Gentilis bíborost. Ő tárgyalásokat kezdeményezett Csák Mátéval és 1308. november 10-én a kékesi kolostorban megállapodott a tartományúrral. Máté „elismerte a fent mondott Károly urat Magyarország igaz királyának és az ország jogos örökösének, valamit saját természetes urának, s neki, miképpen tartozik és akarta, mint törvényes urának nyilvánít köteles hűséget és engedelmességet.” 17 nappal később Gentilis a pesti országos gyűlésen további komoly fegyvertényt könyvelhetett el. A pesti domonkos kolostorban tartott összejövetelen a jelenlévők „egyenként és külön-külön egyetértőleg és egyhangúlag elismerték és elfogadták e Károly urat Magyarország igaz királyának és örökösének”.

Gentilis egy újabb koronázással is megpróbálta megerősíteni Károly Róbert hatalmát. A ceremóniának ezúttal sem Székesfehérvár, hanem a budai Nagyboldogasszony- (mai Mátyás) templom adott otthont. Mivel a Szent Korona Kán László „fogságában volt”, ismét egy alkalmi fejereklyével kellett helyettesíteni. A koronázásról fennmaradt oklevél részletesen megörökítette az esemény menetét: a szertartásban Tamás esztergomi érsek mellett a legátus is tevékeny szerepet vállalt.

A magyar főurak is szép számban képviseltették magukat, bár az a jövőre nézve nem sok jót jelentett, hogy Csák Máté személyesen nem volt jelen, hanem követ útján képviseltette magát. A főoltárra kikészítették a királyi méltóság kellékeit, majd az uralkodó esküt tett a Szentírásra. Ígéretet tett, hogy tiszteletben tartja a katolikus egyház jogait, a reá bízott királyságot és királyi jogokat nem kisebbíti, hanem növeli, az ország nemeseit megszabadítja a zsarnokság elnyomásától, csak törvényes házasságban él.

Ugyanakkor a közvéleményt nem nyugtatta meg, hogy a koronázás nem a megszokott módon történt. A Szent Korona visszaszerzése érdekében Gentilis Kán László erdélyi vajdát külön kiközösítéssel sújtotta. Az egyházi fenyíték nem maradt hatás nélkül, az oligarcha 1310. április 8-án meghódolt Károly Róbertnek. Tamás esztergomi érsek jelenlétében esküt tett, hogy a Szent Koronát legkésőbb július 1-jéig visszaszolgáltatja. Miután ez megtörtént, Szent István király nyolcadán, azaz augusztus 27-én sor kerülhetett a minden kritériumnak megfelelő koronázásra. A nemesek összegyűltek Rákos mezején, ahol elfogadták Károly királyuknak, majd Albába (Székesfehérvárra) siettek, és „ünnepélyesen és örömmel megkoronázták a László vajda által visszaadott szent koronával”. Károly Róbert formálisan Magyarország királya lett, más kérdés, hogy hatalmát csak évtizedes kemény harc után tudta teljes jogúan gyakorolni.

A koronázás szimbolikája nagyon fontos volt, amit a szepeshelyi freskó is egyértelműen bizonyít. A művet 1317-ben készíttette Henrik prépost. A freskón a trónustól jobbra Tamás esztergomi érsek térdelve nyújtja a koronát a Madonnának, amelyet a Szűzanya helyez a király fejére. Az érsek mögött Henrik prépost térdel és az országalmát nyújtja Mária felé. A király mögött Semsei Frank Tamás szepesi várnagyot fegyverhordozóként örökítette meg az ismeretlen mester. A mű készítése idején a messze földről érkező uralkodó már komoly sikereket ért el a tartományurak ellen, az ország egysége kezdett helyreállni. Szem előtt tartotta koronázási esküjének egyik pontját, mely szerint „az isteni gondviselésből neki ajánlott nép hasznára és nem kárára lesz”.

 Szende László , Múlt-kor.hu

 
NemzetHír-Ébredj...

NemzetHír-Ébredj, MagyarA NemzetHír több mint hír! Böngészd oldalunkat, olvasd híreinket! Látogass meg minket, mindennap, ha tudsz. és ha tetszik az oldalunk, akkor terjesztd is, ahol csak tudod! Segítségedet köszönjük!

 Az oldal tartalma nem kommunista, nem fasiszta, nem neonáci. Csupán nemzeti, hazafias érzelmű és  magyar!

 

 
Szavazó

 

Újratöltve: (Katt a linkre) Ön szerint ki/kik állnak a roma-gyilkosságsorozat mögött?

 
Mondj véleményt
Ki nyeri az EURO 2012-t?

Görögország
Orbán Viktor
Manuel Barroso
Angela Merkel
Manhattan
Soros György 11-esei döntik el
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Társalgó
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Számláló
Indulás: 2006-12-02
 

látogató olvassa a lapot.

 
Admin
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

 

 
Egyéb hasznos linkek.
 
SMS hírdetések
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre