NemzetHír --- Ébredj, Magyar!
Pontos idő
 
 

 

 
 
 

 

 

 

 

 
 L I N K E K
 Bannere


 

Hirdetés

Székely Nemzeti Tanács (SZNT)

 

 

 

 


Hozzáadás a kedvencekhez!

  Ön is lehet cikkíró!
e-mail cím:
nemzethir@citromail.hu
nemzethir@yahoo.com

Az oldal  Mozilla Firefoxban működik optimálisan.

 Kinézeti hibák jelentkezhetnek.
Minden jog fenntartva!
 
Történelmünk: XX.század
Történelmünk: XX.század : Kőszegvári Tibor professzor a hidegháborúról

Kőszegvári Tibor professzor a hidegháborúról


Prof. dr. Kőszegvári Tibor nyugállományú vezérőrnagy a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem professzor emeritusa. Katonatisztként átélte a hidegháború „legsötétebb” évtizedeit, ma pedig az egyetemen oktatja aktív pályafutása során megszerzett ismereteit.

Bár a hidegháborút hivatalosan Churchill 1946-ban elmondott híres fultoni beszédétől számítják a történészek, az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió szembenállása a Varsói Szerződés 1955-ös megalakulása után vált „véresen” komollyá. Éppen ezért beszélgetésünket az 1955-ös esztendő történéseinek felelevenítésével kezdjük. A nyugállományú tábornok szerint, Magyarországnak és a magyar haderőnek – amelyet ekkor Magyar Néphadseregnek hívtak – nem sok önálló döntési lehetőséget adtak. Hiszen egy olyan ország volt, amely mindkét világháborút a vesztes koalíció oldalán élte át. Emiatt, úgymond kötelező volt aláírni 1955. május 14-én, a lengyel fővárosban a Varsói Szerződés dokumentumát.

Alakulatok és szovjet tanácsadók

– A Varsói Szerződés katonai tevékenységét, a háborús-hadműveleti terveket természetesen a politika határozta meg. Így az sem véletlen, hogy a katonai szövetség a szovjet világuralmi tervek alapján jött létre – tudom meg Kőszegvári professzortól, aki hozzáteszi azt is, hogy túl sok változás nem következett be a szovjet érdekszférába tartozó országok haderejében a dokumentum aláírása után, hiszen addig is minden nagyobb katonai egység mellé szovjet katonai tanácsadókat rendeltek. Természetesen így volt ez a Magyar Néphadseregben is.

– Én, mint fiatal tiszt az áttörő tüzér hadosztálynál voltam osztályparancsnok, majd a 28. aknavetődandárnál dandárparancsnok-helyettesként szolgáltam Polgárdiban. És minden ezredünknél ott volt legalább egy ezredesi rendfokozatú szovjet tanácsadó. Mivel a szovjetek úgy képzelték el a háborús tevékenységet, hogy a magyar ezredek és hadosztályok a szovjet tanácsadók irányításával és az itt állomásozó szovjet fegyveres erőkkel hadműveleteket hajtanak végre a szükséges irányba – meséli a professzor. Ezután kitér arra is, hogy egészen 1956-ig, vagyis a Szovjetunió kommunista pártjának XX. pártkongresszusáig Jugoszlávia volt a fő ellenség. Hruscsov belgrádi látogatását követően azonban a NATO lett az új ellenség, amely 1949. áprilisában alakult meg, és felölelte azt a tizenkét európai országot, amelyek az Amerikai Egyesült Államok érdekeit képviselték Európában.

Nem véletlen, hogy az amerikaiak ezeknek az országoknak segítettek – a Marshall-terv segítségével – gazdaságilag talpra állni és a fegyveres erejüket megalakítani. Hiszen az Atlanti Óceán túloldalán már ekkor tudatában voltak annak, hogy a Szovjetuniónak világhódító tervei vannak, s a kommunisták Európát veszélyeztető terveit csak katonai és gazdasági összefogással lehet ellensúlyozni.

Szembenálló hadosztályok

Kőszegvári Tibor elmondja: ebben a kezdeti időben a NATO-nak száz hadosztályt kellett volna felállítania, hogy ellensúlyozni tudják a több mint kétszáz szovjet és szovjetek irányítása alatt álló állam hadseregének bevetésre kész hadosztályait. De ezt a száz hadosztályt a NATO soha nem volt képes felvonultatni, így különböző stratégiákkal, és hadászati elképzelésekkel próbálták ellensúlyozni a nagy létszámfölényt. S ennek a stratégiának az elsődleges eszköze a tömegpusztító fegyver volt.

– Mint tudjuk, az Amerikai Egyesült Államok, már a második világháborúban bevetette az akkor rendelkezésre álló atombombáit, s ezt követően is nagy ütemben gyártották a különféle nukleáris tölteteket, valamint az azokat hordozó eszközöket – mondja a nyugállományú vezérőrnagy, hozzátéve: a hordozóeszközök kezdetben a hadászati légierő közepes és nehézbombázó repülőgépei voltak, amelyeket úgy alakítottak ki, hogy képesek legyen atom-, és hidrogénbombák hordozására. Az idő múlásával és a technika fejlődésével azonban a hadászati rakéták léptek a légierő bombázói helyére. Az 1960-as évekre az USA területén több mint ezer interkontinentális, ballisztikus rakétát telepítettek, s megkezdték a ballisztikus rakétával felszerelt, atommeghajtású tengeralattjárók vízre bocsátását is.

 – Természetesen az interkontinentális rakéták megjelenésével a hadászati légierőnek is megmaradt a fontos szerepe, ám elsősorban már a hagyományos eszközökkel vívott helyi háborúkban vett rész. Gondoljunk csak a vietnami háborúra. Mindemellett pedig még a Varsói Szerződés országainak területén lévő célok hagyományos eszközökkel történő támadásában is feladatot kaptak – árulja el a nyugalmazott egyetemi professzor.

Az első csapástól Gibraltárig

Kőszegvári Tibor ezután arról beszél, hogy ebben az időben már a Varsói Szerződésben is a hadászati rakéta csapatokat tekintették a nukleáris eszközök célba juttatásáért felelős katonai szervezeteknek. Ezek bevetésével a szovjetek már a szocializmus és az imperializmus között kirobbanó harmadik világháború kezdeti időszakában biztosítani kívánták maguknak a győzelmet.

Az első csapásra építve tervezték meg a Varsói Szerződéses fegyveres erőinek európai hadászati műveleteit, s ehhez kapcsolódva hozták létre a szárazföldi-, és légierő csoportosításokat is. Európában öt frontot terveztek, amelyből kettő Kelet-Németország területén egy-egy pedig Lengyelországban, Csehszlovákiában és Magyarországon volt. Ezek a frontok nyugati és délnyugati irányban kaptak hadászati feladatokat.

– Én, aki az 1960-as évek közepén elvégeztem a szovjet vezérkari akadémiát tudtam, mert tanították nekünk, hogy a Varsói Szerződés és a szovjet fegyveres erők támadásának kezdeti időpontjától, az úgynevezett „cs-időponttól” számítva a harmadik-negyedik hét végére Gibraltárig kell eljutniuk a szovjet fegyveres erőknek – emlékezik Kőszegvári professzor, aki szerint már ekkor lehetett tudni, hogy ez a terv irreális, hiszen nem számoltak azzal, hogy az első nukleáris csapásra a NATO is hasonlóképpen válaszolna.

Természetesen ezek a hadászati műveletek óriási számú katonát, illetve hatalmas mennyiségű harckocsit, tüzérségi löveget és az őket támogató harcászati légierőt is magukba foglalták. Ráadásul a csapatok rengeteg atomfegyverrel voltak ellátva. Hiszen a szovjet katonai vezetők úgy tervezték, hogy a Mátyásföldön települő délnyugati front parancsnokságának (ezt a frontot szokták déli hadseregcsoportként is említeni) célterületén, vagyis Olaszországban, Ausztriában és Bajorországban legkevesebb 200-250 nukleáris fegyvert vetettek volna be az első támadó hadműveletben.

„Még az Alpok is eltűnt volna…”

– Tegyük hozzá: a szovjetek azzal nem számoltak, hogy a NATO is legalább ugyanennyi atomfegyvert vetett volna be a Varsói Szerződés csapatai ellen. Vagyis, ha kirobbant volna az atomháború, akkor nemcsak, hogy minden élőlény elpusztult volna Európában, hanem talán még az Alpok is eltűnt volna a helyéről. Ebből is jól látszik, hogy a katonai gondolkodás, a politika kényszerítő hatására teljesen elment az őrület irányába. Amelyet ma már természetesen nevetségesnek tartunk, ám akkor mindkét nagyhatalom véresen komolyan gondolta, s szinte megállás nélkül zajlottak a célfelderítések. Célok voltak az ellenség vezetési pontjai, az atomraktárak, a rakéták indítóállásai, a repülőterek, amelyeken a csapásmérő légierő állomásozott, a kikötők, ahol a hadihajók voltak, valamint a fontos közlekedési csomópontok, és mindazon objektumok, amelyeket a szovjet vezetés meghatározott – mondja Kőszegvári Tibor

Megtudom: azzal már hosszú idő óta tisztában vagyunk, hogy a NATO Európa területén több helyen, például Németországban, az Egyesült Királyságban és Törökországban is telepített nukleáris rakétákat. A franciáknak pedig saját atomarzenáljuk volt. Azt azonban a szovjetek mindig is hétpecsétes hadititokként kezelték, hogy a hidegháború ideje alatt mennyi atomfegyverük állt készenlétben. A pontos számok csak jóval később, az atomfegyverek korlátozására irányuló nemzetközi tárgyalások és szerződéskötések idején váltak ismertté.

Helikopterrel szállított atomfejek

Természetesen a háborúra való felkészülés közben folyt a Varsói Szerződés csapatainak felszerelése harcászati és hadműveleti rakétákkal. A Magyar Néphadsereg hadosztályonként három-három harcászati rakétával rendelkezett, a hadsereg közvetlen rakétadandárban pedig hat – a későbbiekben pedig kilenc –hadműveleti rakéta volt. Amelyekhez – a tervek szerint – még a háború kezdete előtt szállították volna ki a szovjetek a nukleáris robbanófejeket.

– Bár sosem verték nagydobra, kétségtelen tény, hogy a szovjetek Magyarországon is tároltak nukleáris robbanófejeket, természetesen szigorú katonai őrizet alatt. Egy-egy katonai gyakorlaton pedig rendszeres szimuláció volt, amikor a szovjetek helikopterrel hozták a robbanófejeket a magyar indítócsapatokhoz – meséli Kőszegvári Tibor.

A professzort ezután arról kérdezem, hogy tudomása szerint a NATO milyen célpontokat jelölt ki a Varsói Szerződés országainak területén. Mint elmondja: a NATO-ban természetesen az amerikai hadászati elképzelések uralkodtak. Ami azt jelenti, hogy az 1960-as évek közepéig a „tömeges megtorlás” katonai stratégia elve uralkodott. Ennek a lényege az volt, hogy minden atomfegyvert bevetnek a Szovjetunió és a Varsói Szerződés ellen. Kezdetben a városokra irányozták az atomfegyvereket, ám a John F. Kennedy elnöksége alatt kezdődő reformok hatására a „városok elleni csapások” elvét megváltoztatták „erők elleni csapás” elvre, így ekkor már elsősorban a katonai objektumok és csapatok elleni atomtámadásokat tervezték.

 

Az atomháború küszöbén: a kubai rakétaválság

Természetesen az a kérdés is felmerül mindenkiben, hogy mikor állt a világ a legközelebb egy atomháborúhoz. Kőszegvári professzor hangsúlyozza: több publikációjában is kifejtette nézetét, miszerint a hidegháború legkomolyabb konfliktusa az 1962. októberében lezajlott kubai rakétaválság volt. Ekkor valóban pengeélen táncolt a világ a háború és a béke között. Hiszen az USA már felkészítette saját atomfegyvereit a Kubába telepített orosz atomrakéták felszámolására – amelyekből ekkor már mintegy 50-60 volt a szigetországban. A nyugállományú vezérőrnagy szerint mindössze a két államvezető, vagyis Kennedy és Hruscsov bölcsességén múlott, hogy nem robbant ki a világháború.

Persze az 1962-es konfliktus mellett még jó néhány olyan „veszélyes szituáció” volt, amely akár egy kölcsönös atomcsapáshoz is vezethetett volna. Kőszegvári Tibor ezek közé sorolja azt, amikor a szovjetek 1948-ban blokád alá vonták Nyugat-Berlint és az ott élő több százezer ember élete csak a nyugati szövetségesek által üzemeltetett légihídon múlott. De hasonlóan komoly konfliktus volt a berlini fal megépítésének 1961-es kezdete, vagy éppen Csehszlovákia 1968-as megszállása.

– A hidegháború legsötétebb éveinek 1985-ben lett vége, amikor a Szovjetunióban Gorbacsov került hatalomra – fogalmaz a ZMNE emeritus professzora. – Hiszen a szovjet főtitkár és Reagan amerikai elnök már ebben az évben találkozott Genfben, s megállapodtak abban, hogy a két tömb között nem robbanhat ki egy háború, mert az elkerülhetetlenül általános atomháborúvá fejlődne és az emberiség pusztulását hozná magával. Természetesen ezt a döntést a szovjet katonai vezetés nagyon keserű szájízzel fogadta és mindent megtettek azért, hogy Gorbacsovot eltávolítsák a szétbomló Szovjetunió éléről. És mint tudjuk, ez néhány évvel később sikerült is nekik, ám eddigre már szerencsére véget ért a XX. század második felének történelmét jelentősen meghatározó hidegháború.

Energiaválság, éhező emberek, fertőző betegségek

Beszélgetésünk végén dr. Kőszegvári Tibortól megtudom azt is, hogy bár napjainkban a két egykori szuperhatalom mellett több, „kisebb” ország is rendelkezik atomfegyverrel, ma már szerencsére nem kell attól tartani, vagy legalábbis minimális az esélye annak, hogy atomháború törjön ki a Földön. Az országok vezetői ugyanis tisztában vannak azzal – amelyet a tudósok már az 1960-as években megállapítottak – a Föld lakhatatlanná tételéhez elegendő száz darab, egyenként egy megatonnás atombomba közel egyidejű felrobbantása. A robbantások következtében kialakuló nukleáris tél ugyanis néhány hónap alatt végezne a földi élővilággal.

– Manapság sajnos egyre több olyan tényező van, amely eltereli a figyelmet a katonai veszélyekről. Gondolok például az energiaválságra és arra, hogy a tudósok szerint legalább nyolcszázmillió ember éhezik naponta a Föld országaiban, és egyre jobban terjednek a különféle fertőző betegségek is. Véleményem szerint a globalizált világ ezen problémái pillanatnyilag sokkal veszélyesebbek, mint egy esetleges atomháború – fejti ki véleményét a beszélgetés végén Kőszegvári Tibor.

 

 
NemzetHír-Ébredj...

NemzetHír-Ébredj, MagyarA NemzetHír több mint hír! Böngészd oldalunkat, olvasd híreinket! Látogass meg minket, mindennap, ha tudsz. és ha tetszik az oldalunk, akkor terjesztd is, ahol csak tudod! Segítségedet köszönjük!

 Az oldal tartalma nem kommunista, nem fasiszta, nem neonáci. Csupán nemzeti, hazafias érzelmű és  magyar!

 

 
Szavazó

 

Újratöltve: (Katt a linkre) Ön szerint ki/kik állnak a roma-gyilkosságsorozat mögött?

 
Mondj véleményt
Ki nyeri az EURO 2012-t?

Görögország
Orbán Viktor
Manuel Barroso
Angela Merkel
Manhattan
Soros György 11-esei döntik el
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Társalgó
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Számláló
Indulás: 2006-12-02
 

látogató olvassa a lapot.

 
Admin
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

 

 
Egyéb hasznos linkek.
 
SMS hírdetések
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal